Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2009

Καλό μάθημα από την Παρτιζάν

Σκόνταψε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Παρτιζάν στη Σερβία με 86-80 και πήρε ένα καλό μάθημα εν όψει της συνέχειας. Οι Πειραιώτες ήταν τραγικοί κόντρα σε μία σαφώς υποδεέστερη ομάδα και για ένα ακόμη παιχνίδι φάνηκε πως έχουν πάρα πολλά προβλήματα.

Η Παρτιζάν έβαλε τον Ολυμπιακό στον ρυθμό της και εν τέλει πέτυχε το στόχο της. Οι σαφώς ποιοτικότεροι «ερυθρόλευκοι» έχασαν από μία ομάδα που δεν μπορεί να φοβίσει κανέναν, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Αυτός που το θέλει περισσότερο παίρνει τη νίκη. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έκανε λάθος με το να κρατήσει τον Τζος Τσίλντρες περίπου επτά λεπτά εκτός παρκέ. Ο «δράκος» επανέφερε τον Αμερικάνο πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα και ο έως τότε κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» δεν μπόρεσε να ξαναβρεί ρυθμό. Γενικότερα ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα. Ο Αλεξάνταρ Ράσιτς με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης 3' 30'' πριν το φινάλε του αγώνα έστειλε τη διαφορά στους πέντε πόντους (73-68) και όπως φάνηκε έκρινε το παιχνίδι. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους επτά (77-70), αλλά ούτε τότε ο Ολυμπιακός είχε λύσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Τεόντοσιτς και Χαλπερίν δεν πήραν ούτε ένα σκριν για να σουτάρουν στις δύο τελευταίες φάσεις, αν και ο Παναγιώτης Γιαννάκης είχε καλέσει τάιμ άουτ. Με αυτά και με αυτά ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στην τρέχουσα χρονιά έπειτα από αυτή στη Μάλαγα. Ο Αλεξάνταρ Ράσιτς έκανε ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους, ενώ ο 25χρονος σέντερ Αλεξάνταρ Μάριτς έκανε το παιχνίδι της ζωής του. Ειχε 23 πόντους, 15 ριμπάουντ και πέντε κλεψίματα σε μία απίστευτη εμφάνιση. Ο μοναδικός που έπαιξε καλά για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζος Τσίλντρες.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-43, 60-61, 86-80

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ντούσκο Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 5 (1), Σίνοβιτς, ΜακΚάλεμπ 19 (2), Κέτσμαν 6, Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 25 (4), Μίτροβιτς, Μπόζιτς 2, Μάριτς 23, Βέσελι 5, Ντέκιτς 1, Βράνες
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Τσίλντρες 18 (1), Βούιτσιτς 4, Μπουρούσης 7 (1), Χαλπερίν 15 (1), Κλέιζα 18, Βασιλόπουλος 2, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Μπέβερλι 2, Τεόντοσιτς 12, Σχορτσιανίτης 2