Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2010

Προκρίθηκε η Λάτσιο

Τον τίτλο της κυπελλούχου Ιταλίας συνεχίζει να υπερασπίζεται η Λάτσιο. Αν και οι λατσιάλι δεν διανύουν την καλύτερη αγωνιστική τους περίοδο, επικράτησαν άνετα της Παλέρμο με 2-0 και πήραν το εισιτήριο για τους 8 του θεσμού. Στα προημιτελικά προκρίθηκε και η Ουντινέζε, που κέρδισε με το ίδιο σκορ τη Λουμετσάνε.

Λάτσιο – Παλέρμο 2-0 (57’ Κολάροφ, 74’ Φλοκάρι)

Και οι δύο ομάδες κυνήγησαν από νωρίς το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, αλλά καμία δεν το κατάφερε στο πρώτο μέρος. Στο 57ο λεπτό ο Κολάροφ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ και ο Φλοκάρι στο 74’ έκανε το 2-0, κάνοντας το Ολίμπικο να πανηγυρίζει.

Τρίτη (12/01):
Ρόμα – Τριεστίνα 3-2 (45’ Μπρίτζι, 61’ Βούτσινιτς, 80’ Μπαπτίστα – 5’ Ντέλα Ρόκα (πεν.) )

Τετάρτη (13/01):
Μίλαν – Νοβάρα 2-1 (12’ Ιντζάγκι, 81’ Φλαμινί – 46’ Γκονζάλεζ)
Τζένοα – Κατάνια 1-2 (58’ Ρόσι – 4΄, 7’ Πλασμάτι)
Γιουβέντους – Νάπολι 3-0 (24’ Ντιέγκο, 77’, 82’ (πεν.) Ντελ Πιέρο)

Πέμπτη (14/01):
Φιορεντίνα – Κίεβο Βερόνα 3-2(35’, 77’ Μούτου, 75’ Μπαμπακάρ – 7’ Γκρανότσε, 38’ Μπεντινόλιο)
Ουντινέζε – Λουμετσάνε 2-0 (45’ Λόντι, 61’ Κοράντι)