Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2010

Δύσκολα ο Παναθηναϊκός

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σε προσπάθειά του απέναντι στην Πρόκομ Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ, αλλά πήρε τη νίκη κόντρα στην Πρόκομ με 74-66 στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι Πολωνοί φάνηκαν περισσότερο ανταγωνιστικοί από ό,τι περίμεναν όλοι κι έμειναν στην διεκδίκηση της νίκης έως το τέλος του αγώνα.

Οι περίπου 6000 φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες είχαν το νου τους και στο ποδοσφαιρικό παιχνίδι που γινόταν στο γήπεδο Καραϊσκάκη και στο τέλος του το πανηγύρισαν με την ψυχή τους. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με δέκα πόντους διαφορά (16-6) στο έκτο λεπτό.

Ο Γουντς ανέβασε την απόδοσή του και η Πρόκομ μείωσε στους πέντε (23-18) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους Πολωνούς, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα που αντιμετώπιζε ο Παναθηναϊκός στην επιθετική του λειτουργία προηγήθηκαν με 38-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Παρόμοια εικόνα και στην 3η περίοδο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ και να χτίσει διαφορά που θα του επιτρέψει να είναι πιο άνετος. Ως εκ τούτου το παιχνίδι πήγε στο τέλος, αλλά εκεί οι πράσινοι του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχαν λύσεις και «καθάρισαν» τη νίκη. Πάντως, το «τριφύλλι» έδειξε σε ένα ακόμη ματς πως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και θα χρειαστεί δουλειά εν όψει των επικείμενων δύσκολων αναμετρήσεων που ακολουθούν.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Μπατίστ και Νίκολας, ενώ για την Πρόκμ ο Γιούινγκ σταμάτησε στους 19 πόντους και ο Γουντς στους 16. Δεκάλεπτα: 23-18, 36-38, 51-50, 74-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (1), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 5 (1), Νίκολας 13 (3), Τσαρτσαρής 4, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 2, Σερμαντίνι 2, Γιασικεβίτσιους 8
ΠΡΟΚΟΜ (Πατσέσας): Σέβεριν, Χάρινγκτον, Λόγκαν 6, Κοστρέφσκι, Γιάγκλα 4, Λάπετα 3, Σκότκα, Βάρντα 4, Γουντς 16, Μπάρελ 12, Γιούινγκ 19 (3), Χριτσάνιουκ 2