Πέμπτη 19 Αυγούστου 2010

Europa League

Μόνο με θαύμα ελπίζει η Ανόρθωση για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, καθώς διασύρθηκε με 4-0 από την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα. Δύσκολο το έργο και για την Ομόνοια μετά το εντός έδρας 0-1 από την Μέταλιστ.Εκ των πραγμάτων η αποστολή της Ανόρθωσης στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ ήταν δύσκολη, όμως μετά το του πρώτου αγώνα, η πρόκριση έγινε άπιαστο όνειρο. Οι Ρώσοι επικράτησαν με 4-0 και ουσιαστικά πέρασαν στους ομίλους του Europa. Δύο γκολ του Ντούμπια στο πρώτο 20λεπτο έδειξαν τις... διαθέσεις των παικτών του Σλούτσκι που συνέχισαν με ισάριθμα τέρματα στο δεύτερο μέρος, αυτή τη φορά με τον Τόσιτς στο 48' και στο 74'. Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ έχασε και πέναλτι στο 80', όταν ο Κόζιατσικ έπιασε το σουτ του Λοβ. Ο Βραζιλιάνος είχε κερδίσει την ανατροπή από τον βασικό γκολκίπερ της Ανόρθωσης, Αρκουέλο, που είδε την κόκκινη κάρτα.

Ήττα και για την άλλη κυπριακή ομάδα, την Ομόνοια, η οποία έχασε εντός έδρας με 1-0 από την Μέταλιστ. Το γκολ για τους Ουκρανούς πέτυχε ο Ντέβιτς στο 24' και πλέον οι παίκτες του Λεμονή πηγαίνουν στο Χάρκοβο με μόνο στόχο τη νίκη.

Όπως και στον προηγούμενο γύρο με την OFK, έτσι και τώρα απέναντι στην Καρπάτι, η Γαλατασαράι αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην Κωνσταντινούπολη! Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, όμως οι φωνές του Ράικαρντ φαίνεται πως έπιασαν τόπο μιας και οι Τούρκοι πήραν την ισοπαλία με δύο γκολ του Μπάρος. Πλέον, η Γαλατά ελπίζει να κάνει ό,τι και με την OFK, όταν και είχε κερδίσει στην ρεβάνς του Βελιγραδίου με 5-1!

Εύκολο έργο είχε η Παλέρμο που κέρδισε με 3-0 την Μάριμπορ με τους Μακαρόνε, Ερνάντεθ και Παστόρε να πετυχαίνουν από ένα γκολ και να κάνουν πιο... άνετο το ταξίδι των Ιταλών στην Σλοβενία. Ίδιο αποτέλεσμα και για την ΤΣΣΚΑ που κέρδισε τους Νιου Σαιντς στην Σόφια, όμως τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα για τους Βούλγαρους σε σχέση με την Παλέρμο. Και αυτό γιατί και τα τρία γκολ των γηπεδούχων μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Χάιντουκ συνέτριψε με 4-1 την Ουνιρέα στο Σπλιτ και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους. Εκεί βρίσκεται ήδη η Πόρτο καθώς νίκησε με 3-0 την Γκενκ στο Βέλγιο, σε ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησε βασικός ο Ούκρα, μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού. Το τρίτο γκολ των Πορτογάλων πέτυχε ο Μπελούτσι.

Το γκολ του Κάντλετς στο πρώτο λεπτό προμήνυε ένα εύκολο απόγευμα για την Λεβερκούζεν, ωστόσο οι Γερμανοί «κόλλησαν» και μέχρι το 84' η Ταρβίγια ήταν μέσα στο παιχνίδι πρόκρισης. Τελικά, οι Ουκρανοί κατάρρευσαν στο τελευταίο εξάλεπτο δεχόμενοι ένα γκολ και πάλι από τον Κάντλετς αλλά και πέναλτι από τον Μπάλακ, με το τελικό 3-0 να δίνει προβάδισμα ασφαλείας στους Γερμανούς ενόψει της ρεβάνς στο Σιμφεροπόλ.

Η ομάδα που απέκλεισε τον Ολυμπιακό, η Μακάμπι, δεν μπόρεσε να πετύχει το εκτός έδρας γκολ που θα της έδινε σημαντικές ελπίδες για τον επαναληπτικό του Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί ηττήθηκαν με 2-0 από την Παρί στην Γαλλία έπειτα από τα τέρματα των Λουιντουλά και Οαρό και πλέον το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση είναι η ομάδα του Κομπουαρέ.

Το γκολ του Γκέμπχαρτ δύο λεπτά πριν το τέλος έδωσε στην Στουτγάρδη την μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, ενώ ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Άστον Βίλα μετά το 1-1 στην Βιέννη με την Ραπίντ.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία των σημερινών play off του Europa League, η Σιμπίρ απέκτησε πλεονέκτημα για την πρόκριση καθώς με γκολ του Ντεγκτιάρεφ στο 92' κέρδισε την Αϊντχόφεν με 1-0. Οι δύο ομάδες έπαιζαν περίπου από το τέλος του πρώτου μέρους με δέκα παίκτες (για την PSV αποβλήθηκε ο Ροντρίγκεζ στο 39' και για την Σιμπίρ ο Σεφτσένκο στο 43').

Πολύ κοντά στους ομίλους για δεύτερη σερί χρονιά βρίσκεται η ΜΠΑΤΕ η οποία επικράτησε με 3-0 της Μαριτίμο. Οι πρωταθλητές Λευκορωσίας πέτυχαν και τα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, σε διάστημα 15 λεπτών, και απέκτησαν πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία.