Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2010

«Αέρας» στη Βουλγαρία ο Άρης, 78-74 την Ακαντέμικ

Σπουδαίας σημασίας «διπλό» για τον Άρη στη Βουλγαρία που τον φέρνει ουσιαστικά με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Eurocup, καθώς η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ έδειξε το καλό της πρόσωπο στα τελευταία λεπτά και επικράτησε με σκορ 78-74 στην έδρα της Ακαντέμικ, γεγονός που φυσικά καθιστά πολύ πιο εύκολο το έργο της ρεβάνς στο «Αλεξάνδρειο». Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν πολύ κακό ξεκίνημα και βρέθηκαν να χάνουν με 10-0 και χρειάστηκε να περάσουν πέντε ολόκληρα λεπτά, προκειμένου να σκοράρει ο Ταπούτος με ελεύθερη βολή! Ένα σερί 0-6 του Άρη στο τέλος της περιόδου, διαμόρφωσε το σκορ στο 19-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία των παικτών του Ντρούκερ έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων (28-18), αλλά ο Άρης με ενέργειες του Χρήστου Ταπούτου έφερε το παιχνίδι στο 30-25. Ένα τάιμ-άουτ του Ισραηλινού τεχνικού στη συνέχεια «ξύπνησε» τους παίκτες που υλοποίησαν σερί 0-8 και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το σκορ στο 37-33.
Οι παίκτες του Άρη επανέλαβαν το άσχημο ξεκίνημα και στην επανάληψη, όμως σταδιακά πήραν πολλούς πόντους από τον Τάκερ και στη συνέχεια από τον Μπορόβνιακ, γεγονός που οδήγησε τελικά στο προβάδισμα με σκορ 51-50. Το καθαρό μυαλό από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», αλλά και η ηγετική παρουσία του Τάκερ οδήγησε τελικά στην «απόδραση» από τη Σόφια με σκορ 78-74.
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 37-33, 61-58, 74-78
Οι συνθέσεις:
ΛΟΥΚΟΙΛ ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ: Χελθ, Τζέιμς 10, Στόικοφ, Μπόουμαν 18 (2), Αβράμοφ, Μπάνεφ 6, Στόικοφ 9 (1), Βεσελίνοφ, Στογιανόφσκι 13 (3) Καμπάλα 6, Πίτερσον 12 (2)
ΑΡΗΣ: Πιρς 14 (1), Ντάνστον 4, Ταπούτος 12 (1), Τάκερ 26, Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 2, Σκορδίλης, Κουμπούρας 3 (1), Μπορόβνιακ 15, Χρυσικόπουλος