Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2010

Νικητής στο Ισράηλ 92-83 τη Χάποελ Γκιλμπόα

Μεγάλο «διπλό» επί της Χάποελ Γκαλίλ/Γκιλμπόα πέτυχε ο Άρης με 92-83 στο Ισραήλ με κορυφαίους τους Ταπούτο, Χαταηβρέττα και Τάκερ που πέτυχαν 67 πόντους! Ο Άρης δεν πτοήθηκε καθόλου από την έδρα της Χαποέλ Γκιλμπόα και μπήκε δυνατά με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ταπούτο. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 9 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης (9-15) με τον Τάκερ να αποδεικνύεται άξιος συμπαραστάτης του.

Ο Αμερικάνος φόργουορντ γνώριζε καλά τα κατατόπια λόγω της περσινής του θητείας του στο Ισραήλ και πήρε πάνω του την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς ανέβαζαν συνεχώς το υπέρ τους προβάδισμα.

Ο Άρης προηγήθηκε με +10 (22-32, 15’), αλλά η Χαποέλ Γκιλμπόα μείωσε στο καλάθι με τη λήξη του ημιχρόνου (36-38) έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75 μ. Οι Ισραηλινοί πήγαν στα αποδυτήρια με ανεβασμένη ψυχολογία, αλλά οι Ταπούτος και Τάκερ συνέχισαν να είναι «καυτοί» και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με την συμπαράσταση του Ντάνστον που έδωσε αρκετές μάχες στις δυο ρακέτες, έφθασαν γρήγορα τη διαφορά στο +8 (38-46, 22’) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Χαποέλ πέρασε για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα μπροστά στο σκορ (63-61, 30) και έμεινε μπροστά μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου (75-71, 34’) δείχνοντας ότι με τη βοήθεια του κόσμου της θα κέρδιζε το ματς.

Η ψυχή των «κιτρίνων» όμως, δεν είχε μιλήσει ακόμα. Με τον Σλούκα στη θέση του οργανωτή και τον Χατζηβρέττα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του με χέρι… αλφάδι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Άρης ανέτρεψε το παιχνίδι τρέχοντας σερί 7-0 μέχρι το 77-81 του 38’.

Έπειτα, ο «Χάτζη» πρόσθεσε ακόμα έξι πόντους στη συλλογή του και ο Άρης διατήρησε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 83-92.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 36-38, 63-61, 83-92