Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010

Ομάδα ειδικών… ανατροπών

Η Τότεναμ επέστρεψε από το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και πήρε τη νίκη 2-1 επί της Λίβερπουλ. Δεν είναι όμως η πρώτη φορά που οι Λονδρέζοι κάνουν ανατροπή στο πρωτάθλημα.
Είναι η ομάδα με τους περισσότερους κερδισμένους πόντους στο πρωτάθλημα από μειονεκτική θέση. Στις πρώτες δεκαπέντε αγωνιστικές της σεζόν η Τότεναμ έχει πάρει επτά νίκες και οι πέντε έχουν έρθει με ανατροπή στο σκορ.
18/9/2010 Τότεναμ – Γουλβς 3-1
Ο Στίβεν Φλέτσερ έβαλε τη Γουλβς μπροστά στο σκορ από το 44ο λεπτό. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Φαν ντερ Φαρτ 77’, Παβλουτσένκο 87’ και Χάτον 90’ υπέγραψαν την πρώτη ανατροπή της Τότεναμ στο πρωτάθλημα.
2/10/2010 Τότεναμ – Αστον Βίλα 2-1
Για μια ακόμα αγωνιστική η Τότεναμ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Ο Αλμπράιτον την έβαλε πίσω στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό, αλλά δύο γκολ του Φαν ντερ Φαρτ στο 45’ και 75’ διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 υπέρ των Λονδρέζων.
16/10/2010 Φούλαμ – Τότεναμ 1-2
Το σκηνικό γνώριμο για τους φίλους της Τότεναμ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Καμαρά έδωσε προβάδισμα στη Φούλαμ. Η αντίδραση για την ομάδα του Ρέντναπ ήταν άμεση. Στο 31’ ο Παβλουτσένκο και στο 63’ ο Χάντλστόουν έδωσαν τρεις ακόμα βαθμούς στην Τότεναμ με ανατροπή.
20/11/2010 Αρσεναλ – Τότεναμ 2-3
Η πιο δύσκολη και ίσως πιο σημαντική ανατροπή ήρθε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι στο Εμιρέιτς έδειχνε χαμένο. Νασρί στο 9 και Σαμάκ στο 27’ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αρσεναλ. Στην επανάληψη όμως η Τότεναμ είχε το δικό της πάρτυ. Μπέιλ (50’), Φαν ντερ Φαρτ (67’), Καμπούλ (86’) έδωσαν την σπουδαία νίκη.
28/11/2010 Τότεναμ – Λίβερπουλ 2-1
Φτάνουμε και στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής για να δούμε την 5η ανατροπή της Τότεναμ. Ο Σκρτέλ στο 42’ έβαλε τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ, αλλά λίγοι ήταν αυτοί που αγχώθηκαν. Το έργο το έχουν ξαναδεί εξάλλου. Αν και χάθηκε πέναλτι για το 1-1, ο Σκρτελ με αυτογκόλ ισοφάρισε για την Τότεναμ και ο Λένον στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-1.