Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

Είδε… οχτάρια από την Μπαρτσελόνα η Αλμερία

Σε εκπληκτική κατάσταση βρίσκεται η Μπαρτσελόνα, λίγες μέρες πριν την επίσκεψη της στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό.
Η Αλμερία δεν είχε νίκη μέσα στο «Μεντιτερανέο» πριν το σαββατιάτικο παιχνίδι με τους Καταλανούς και φυσικά δεν έχει και μετά την λήξη του. Η «Μπάρτσα» έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε σε ένα πολύ εύκολο 0-8 που δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβητήσεις.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα είχαν πάει το ματς στο 0-5 πριν καν συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα και φυσικά το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Χατ τρικ για την Μπαρτσελόνα πέτυχε ο Λίο Μέσι που με 13 γκολ σε 12 παιχνίδια βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ της «Πριμέρα», έχοντας πετύχει δύο περισσότερα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο (σε λίγη ώρα ξεκινά το Ρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο).

Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα και ήρθε μια αγωνιστική πριν από το clasico με την «βασίλισσα» στο «Καμπ Νου». Επιπλέον, με το αποψινό 0-8, οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας τους στο ισπανικό πρωτάθλημα…

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της «Πριμέρα Ντιβιζιόν»:

Σάββατο 20/11

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 1-1
73’ Ρόσι/ 21’ Αντούριθ
*Στο 81’ αποβλήθηκε ο Στανκεβίτσιους της Βαλένθια

Αλμερία–Μπαρτσελόνα 0-8
17’, 37’, 67’ Μέσι, 19’ Ινιέστα, 27’ αυτ. Σάντι, 35’ Πέδρο, 62’, 73’ Μπόγιαν

23:00 Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο