Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

Ζλάταν... κι άγιος ο Θεός!

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έχει πάρει από το χέρι τη Μίλαν και την οδηγεί στο Scudetto, καθώς με ακόμη ένα -εκπληκτικό- γκολ έδωσε τη νίκη και κόντρα στη Φιορεντίνα (1-0)!Όταν πήρε μεταγραφή για τη Μίλαν τον Αύγουστο, δήλωσε: «Πήρα το πρωτάξθλημα με Γιουβέντους και Ιντερ και τώρα θα το πάρω και ως ροσονέρο». Με τις εμφανίσεις του από την έναρξη του πρωταθλήματος, δείχνει ότι μπορεί να κρατήσει τον λόγο του. Ο Ιμπραΐμοβιτς ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά και στον αγώνα με τη Φιορεντίνα στο «Σαν Σίρο», καθώς με ένα υπέροχο γκολ στο 45ο λεπτό, με γυριστό σουτ και αφού πρώτα έδωσε ύψος στην μπάλα, έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας ακόμη τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Η Μίλαν, που έπρεπε να πάρει και ένα πέναλτι στην επανάληψη για χέρι αντιπάλου, δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της και χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Αμπιάτι για να πάρει το τρίποντο. Το πήρε όμως κι αυτό είναι που μετράει, καθώς συνεχίζει με νίκες και γεμίζει άγχος τους αντιπάλους της.

Ανεβαίνει η Ρόμα!
Στην «Αιώνια Πόλη» η Ρόμα ήθελε το τρίποντο για να παραμείνει στο γκρουπ των πρωτοπόρων και να συνεχίσει το θετικό σερί, ενώ η Ουντινέζε δεν είχε και ιδιαίτερο άγχος, καθώς ούτως ή άλλως τα πάει πολύ καλά και το «Ολίμπικο» είναι πάντα μια δύσκολη έδρα. Το ματς άρχισε με την Ουντινέζε να έχει δοκάρι με τον Ντομίτζι, η Ρόμα απάντησε με δοκάρι του Τότι και στο 24' ήρθε το 1-0 με ωραία ατομική προσπάθεια του Μενέζ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με το δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά από τον Ντι Νατάλε, αλλά στο 56' ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα, με τον Μποριέλο να παίρνει την μπάλα πλάτη με το τέρμα και να γυρίζει ωραία για να κάνει το 2-0 με σουτ. Η Ουντινέζε προσπάθησε για το καλύτερο στη συνέχεια και είχε και... τρίτο δοκάρι σε σουτ του Σάντσεζ, ενώ οι Ρωμαίοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μπουρντίσο στο 81'.