Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010

EuroPAOK

Πρώτος και καλύτερος ο ΠΑΟΚ στον 4o oμιλο του Europa League μετά τον θρίαμβο επί της Βιγιαρεάλ (1-0) στην φλογισμένη Τούμπα. Βιεϊρίνια ο σκόρερ του χρυσού γκολ Με κεφαλιά του μικροσκοπικού θαυματουργού Βιεϊρίνια που πήδηξε στο... Θεό ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη κόντρα στην Βιγιαρεάλ και η Τούμπα αποθέωσε τους πρώτους του 4ου ομίλου του Europa League.

Στο πρώτο μέρος η διάθεση του ΠΑΟΚ να πιέσει σταμάτησε στην καλοστημένη άμυνα της Βιγιαρεάλ, και στην πολύ καλή μελέτη που είχαν κάνει οι Ισπανοί στον τρόπο αξιοποίησης του Σαλπιγγίδη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Έλληνας επιθετικός υποδείχθηκε πολλές φορές σε θέση οφ-σάιντ.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκε στη Βιγιαρεάλ. Στο 5ο λεπτό μετά από αδράνεια στο κέντρο άμυνας του δικέφαλου του Βορρά ο Άλτιντορ μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ με τον Κρέσιτς να πέφτει στα πόδια του και να τον προλαβαίνει.

Η... ελληνική απάντηση ήρθε μέσα από τη συνεργασία του Σακελλαρίου με τον Ίβιτς. Ο Έλληνας αμυντικός σέντραρε από τ' αριστερά και ο Σέρβος πηδώντας ψηλότερα από όλους πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπεθ. Στο 20ο λεπτό ο Κάνι με σουτ έξω από την περιοχή βρήκε... φράγμα στο σώμα του Τσιρίλο.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ καθώς ο Ελ Ζαρ πήρε τη θέση του 'Ιβιτς.

Στο δεύτερο μέρος ο Γαρίδο πέρασε τον Ρόσι στη θέση του Άλτιντορ και αυτό έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή της Βιγιαρεάλ. Ωστόσο η υπεροχή των Ισπανών δεν μετατράπηκε σε μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε κατάφερε να σκοράρει με φοβερό άλμα του Βιεϊρίνια στο πρώτο δοκάρι και κεφαλιά στην απέναντι γωνία του Λόπεθ.

Κλειδί αγώνα
Η λειτουργία των χαφ του ΠΑΟΚ και η συνεργασία με τους κεντρικούς αμυντικούς εξουδετέρωσαν τα ατού της Βιγιαρεάλ.

MVP
Βιεϊρίνια. Αυτός ο μικροσκοπικός ήρωας της Τούμπας πραγματοποίησε εξαιρετικό άλμα, έφτασε στον... ουρανό και έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη.

Αδύναμος κρίκος
Το κέντρο άμυνας της Βιγιαρεάλ.

Φιλμ αγωνα5' ο Κρέσιτς προλαβαίνει τον Άλτιντορ, ο οποίος έμπαινε απειλητικά στην περιοχή του ΠΑΟΚ.
12' σέντρα Σακελλαρίου από τ' αριστερά, κεφαλιά Ίβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, άουτ.
13' κίτρινη στον Κοντρέρας για φάουλ στον Άλτιντορ.
14' κίτρινη στον Νιλμάρ για φάουλ στον Κρέσιτς.
20' μακρινό σουτ Κάνι, κόντρα στον Τσιρίλο, κόρνερ.
21' σουτ Φωτάκη με το αριστερό πόδι, μπλοκάρει ο Λόπεθ.
32' διακοπή λίγων δευτερολέπτων στον αγώνα λόγω του ότι πετάχτηκε μια κροτίδα από την εξέδρα των οπαδών του ΠΑΟΚ προς τον 2ο βοηθό διαιτητή.
40' αναγκαστική αλλαγή ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Ίβιτς.
54' ωραία πάσα Βιεϊρίνια σε Φωτάκη, σουτ του τελευταίου από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
59' δυνατό σουτ Βιεϊρίνια, μπλοκάρει ο Λόπεθ με διπλή προσπάθεια.
62' αλλαγή Βιγιαρεάλ. Ο Ρόσι στη θέση του Άλτιντορ.
64' σουτ Ελ Ζαρ, μπλοκάρει ο Λόπεθ.
65' αλλαγή ΠΑΟΚ. Σαλπιγγίδης έξω, μέσα ο Μουσλίμοβιτς.
69' σουτ Μουσλίμοβιτς, κόντρα, απόκρουση Λόπεθ και κόρνερ.
70' ΓΚΟΛ!!! 1-0! Βιεϊρίνια! Κόρνερ από τον Πάμπλο Γκαρσία, φοβερό άλμα και κεφαλιά από τον Βιεϊρίνια στο πρώτο δοκάρι. Η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Λόπεθ.77' ο Κρέσιτς επεμβάνει σωτήρια σε γύρισμα του Ρόσι.
83' μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λόπεθ αλλά καθυστέρησε να σουτάρει με συνέπεια να τον προλάβουν οι αμυντικοί της Βιγιαρεάλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Σακελλαρίου, Γκαρσία, Βιτόλο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σαλπιγγίδης

Βιγιαρεάλ: Ντ. Λόπεθ, Γκονσάλο, Μουσάτσιο, Μαρτσένα, Α. Λόπεθ, Νίλμαρ, Κάνι, Καπτεβίλα, Άλτιντορ, Βαλέρο, Σοριάνο

Διαιτητής: Έρικ Μπράαμχαρ