Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2010

Πρώτη η Σάλκε, στο Europa League η Μπενφίκα

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να αγωνίζεται για 90 λεπτά, η Σάλκε επικράτησε 2-1 της Μπενφίκα και πήρε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λιόν ισοφάρισε στο 88’ σε 2-2 την Χάποελ με ένα τέρμα του Λακαζέτ και έστειλε την Μπενφίκα στο Europa League, στερώντας το από τους Ισραηλινούς.

Μπενφίκα – Σάλκε      Η Σάλκε μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 20’ με τον Χουράδο. Ο Ισπανός μέσος έκανε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Από εκεί και πέρα η Μπενφίκα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι όμως δεν έφτασε στο γκολ.

Οι δύο αλλαγές του Ζέζους έκαναν ακόμα πιο επιθετική την Μπενφίκα με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Η Σάλκε επέλεξε να οπισθοχωρήσει και να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση. Έτσι πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της με τον Χέβεντες στο 82’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Λουιζάο στο 88’

Μπενφίκα (Ζορζ Ζέζους): Ρομπέρτο, Λουιζάο, Αμορίμ, Γκαρσία Καρντόσο, Περέιρα (46’ Γκαϊτάν), Μάρτινς (79’ Σάλβιο), Κοεντράο, Λουίζ, Πεϊσότο (46’ Αϊμάρ), Σαβιόλα

Σάλκε (Φέλιξ Μάγκατ): Νόιερ, Χέβεντες, Ραούλ, Ράκιτιτς, Κλούγκε (82’ Μάτιπ), Σμιτς, Παπαδόπουλος, Χουράδο, Μέτσελντερ, Ουτσιντά, Χούντελααρ

Διαιτητής: Γουέμπ (Αγγλία)
Γήπεδο:«Ντα Λουζ»          Λιόν – Χάποελ    Η Λιόν με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς ξεκίνησε την αναμέτρηση θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα. Οι «Λιονέ» έφτασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να το πετύχουν και να προηγηθούν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά. Η Λιόν ήταν αυτή που στο 62’ άνοιξε το σκορ με τον Λισάντρο Λόπεζ, όμως η απάντηση των Ισραηλινών ήταν άμεση και ο Σαχάρ ισοφάρισε το επόμενο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα ο Ζάχαβι με ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλιδάκι έδωσε προβάδισμα στην Χάποελ και «πάγωσε» το Ζερλάν. Οι παίκτες του Πιέλ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν με τον Λακαζέτ στο 88’. Στερώντας από την Χάποελ την νίκη και την τρίτη θέση που οδηγούσε στο Europa League. Λιόν (Κλοντ Πιέλ): Γιορίς, Ρεβεγιέρ, Σισόκο (78’ Πιέντ), Κρις, Ντιακατέ, Μακούν, Γκοναλόν, Λισάντρο, Γκομίς (60’ Μπαστός), Πιάνιτς (68’ Λακαζέτ), Μπριάντ

Χάποελ (Ελί Γκούντμαν): Ενιάμα, Ντάγκλας, Μπονταρβ, Φράνσμαν, Σέχτερ (25’ Σαχάρ), Βερμούθ, Ζάχαβι, Αμπντούλ (80’ Μπαντίρ), Σις, Γιαντίν, Ταμούζ (63’ Τουάμα)

Διαιτητής: Μοέν (Νορβηγία)
Γήπεδο: «Ζερλάν»