Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015

Α’ Όμιλος: Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Γαλλία!!

Τα… χρειάστηκε αρκετά η Γαλλία από τη Φινλανδία, καθώς κατάφερε να τη νικήσει στην παράταση με 97-87, στο παιχνίδι του Α’ Ομίλου που έγινε στο Μονπελιέ.

Α’ Όμιλος: Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Γαλλία!
Με πολύ… ζόρι ξεκίνησε η Γαλλία στο Ευρωμπάσκετ! Οι «τρικολόρ» χρειάστηκαν την παράταση (81-81 κ.α.) για να νικήσουν 97-87 την αξιόμαχη Φινλανδία, με τον Τόνι Πάρκερ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας.

Ωστόσο, ο γκαρντ των Σπερς ήταν και ο πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Κολέ, πετυχαίνοντας 23 πόντους, με τους Μπατούμ και Ντε Κολό να προσθέτουν από 16 ο καθένας. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μέρφι με 21 πόντους.

Μπορεί η Γαλλία να συντηρούσε μία διαφορά (όχι μεγάλη) από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου, οι Φινλανδοί μείωσαν στους τρεις πόντους (48-45). Εκεί, οι «τρικολόρ» έκαναν ένα σερί 8-0 για το +11 (56-45), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (68-60). Οι παίκτες του Κολέ είχαν τον έλεγχο μέχρι και πέντε λεπτά πριν τη λήξη, με τους φιλοξενούμενους να «ροκανίζουν» τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (74-70) και να ισοφαρίζουν 76-76 στα 2:52’’!

Έκτοτε, το ματς έγινε… ροντέο, με τον Ντε Κολό να δίνει ένα «μαξιλαράκι» με τρίποντο στη Γαλλία (81-78) στα 28’’, αλλά τον Σάλιν να… απαντά αναλόγως, 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Στην τελευταία επίθεση, ο Τόνι Πάρκερ αστόχησε και έτσι το 81-81 έμεινε μέχρι το τέλος, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Γαλλία είχε το προβάδισμα εξ αρχής και διατηρώντας το μέχρι το τέλος, επικράτησε με το τελικό 97-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-37, 68-60, 81-81 κ.α., 97-87

Γαλλία: Βέστερμαν, Μπατούμ 16, Λοβέρν 13, Καουντί 2, Πάρκερ 23, Φουρνιέ 8, Πιετρούς, Ντε Κολό 16, Ντιαό 8, Ζελαμπάλ, Γκομπέρ 11, Τζαϊτέ.

Φινλανδία: Κοϊβίστο 2, Χαφ 7, Λι 10, Σάλιν 14, Κότι 2, Κόπονεν 15, Νουούτινεν 6, Καουνίστο, Καβέν 3, Άχονεν, Ουίλσον 21, Μέρφι 7 (11 ριμπ.). *Πηγή: sport-fm.gr*