Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015

Γ’ Όμιλος: Ούτε που… λαχάνιασε!!

Καταιγιστική για 35 λεπτά η Σλοβενία, νίκησε με 79-68 την απογοητευτική Γεωργία για τον τρίτο όμιλο. Πρέπελιτς και Κλόμπουτσαρ οι κορυφαίοι των «λαχανί» του Ζντοβτς.

Γ’ Όμιλος: Ούτε που… λαχάνιασε
Παίζοντας σαν… γηπεδούχος, μιας και είχε ξανά τη στήριξη τριών χιλιάδων και πλέον οπαδών της, η Σλοβενία νίκησε τη Γεωργία πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 79-68. Τα μακρινά σουτ των παικτών του Ζντοβτς «σκότωσαν» τους απογοητευτικούς αντιπάλους τους, που δεν είχαν απάντηση στον οίστρο των Πρέπελιτς και Κλόμπουτσαρ. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Πατσούλια, πάλευε όνο ο Σενγκέλια.

Αποστολή στο Ζάγκρεμπ, Χρήστος Ρομπόλης

Πρέπελιτς και Μπλάζιτς μπήκαν φουριόζοι, η Σλοβενία έλεγξε τα ριμπάουντ κι έφτασε σε ένα γρήγορο προβάδισμα (14-9 και 17-11). Ο Πατσούλια ήταν άστοχος, η άμυνα της Γεωργίας ευάλωτη και οι «λαχανί» αλώνιζαν φτάνοντας τη διαφορά στο 26-15 και λίγο μετά στο 32-19 έχοντας 8/12 τρίποντα. Σενγκέλια και Σερμαντίνι προσπάθησαν να κρατήσουν όρθια την ομάδα τους, αλλά ο Πρέπελιτς ήταν ασταμάτητος και με 19 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (5/5 βολές, 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα) οδήγησε τη Σλοβενία στο 41-26 του ημιχρόνου.

Κάθε προσπάθεια των Γεωργιανών να επιστρέψουν στο ματς έπεφτε στο κενό. Τα τρίποντα συνέχιζαν να πέφτουν βροχή (10/16), ο Κλόμπουτσαρ, που πέτυχε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε τη σκυτάλη από τον Πρέπελιτς και η Σλοβενία παρέμενε σε διαφορά ασφαλείας (57-41). Η τεχνική ποινή στον Μαρκοϊσβίλι έφερε τη Σλοβενία στο 65-48 και πλέον δεν υπήρχε γυρισμός στο παιχνίδι, παρότι ο Σενγκέλια μείωσε και στους οκτώ ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε,

Δεκάλεπτα: 17-13, 41-26, 65-48, 79-68

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 21, Μπλάζιτς 12, Νίκολιτς, Ντράγκιτς 7, Ζούπαν 3, Μπάλαζιτς 7, Όμιτς 6, Κλόμπουτσαρ 20, Σλόκαρ 3.

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 3, Τσιντσάτζε 11, Σερμαντίνι 11, Σανάτζε, Μαρκοϊσβίλι 6, Πατσάτσια, Σανικίτζε 10, Μπουριανάτζε 2, Σενγκέλια 21.

Διαιτητές: Σίλβα (Πορτογαλία), Τσίτσι (Αλβανία), Μάντιλα (Φινλανδία). *Πηγή: sport-fm.gr*