Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015

Β’ Όμιλος: Μετά… κόπων και βασάνων η Ιταλία!!

Αν και έφτασε πολύ κοντά στο «κάζο», η κακή και άστοχη Ιταλία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ισλανδίας και να φτάσει στην πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας 71-64.

Β’ Όμιλος: Μετά… κόπων και βασάνων η Ιταλία!
Μπορεί να έπαιξε με τη… φωτιά η Ιταλία, ωστόσο δεν… κάηκε! Η «σκουάντρα ατζούρα» τα «χρειάστηκε» αρκετά κόντρα στην Ισλανδία, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 71-64 και να πετύχει την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ! Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Σιμόνε Πιανιτζάνι ήταν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Πάλσον με 17.

Αρκετά παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην έδιναν ιδιαίτερη… έμφαση στην άμυνα και έτσι στο τέλος η Ιταλία να προηγούνταν 22-21. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο, με τους Ισλανδούς να δείχνουν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο και να παραμένουν στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-41).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως, αυτή τη φορά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το 48-52. Στην τελευταία περίοδο, οι Ισλανδοί ξεκίνησαν με ένα 4-0 για το 52-52, ωστόσο εκεί «μίλησε» ο Χάκετ, ο οποίος με τους δικούς του πόντους πήγε την Ιταλία στο +5 (52-57). Στα μισά του δεκαλέπτου, η Ισλανδία έκανε την αντεπίθεσή της, περνώντας μπροστά (62-59), όμως οι Μπελινέλι και Αραντόρι «ξύπνησαν» τους συμπαίκτες τους (62-69), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά και την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-41, 48-52, 64-71

Ισλανδία: Χέρμανσον 4, Κάρασον, Ναθανάελσον, Σιγκούρνταρσον 7, Μπαέρινγκσον 14, Στέφανσον 11, Μαγκνούσον, Βιλιάλμσον 5, Γκούναρσον 4, Ερμολίνσκι 2, Πάλσον 17, Στέιναρσον.

Ιταλία: Ντέλα Βάλε, Μπελινέλι 12, Αραντόρι 5, Τζεντίλε 21, Γκαλινάρι 4 (10 ριμπ.), Μπαρνιάνι 5, Κουζίν 6, Ντατόμε 7, Μέλι 2, Τσιντσαρίνι 4, Χάκετ 5, Πολονάρα. *Πηγή: sport-fm.gr*