Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015

Μια υπόκλιση για την Ελβετία!!

Το γήπεδο είχε παγώσει, όμως παρά το… βουνό που είχαν μπροστά δεν έπαψαν να το πιστεύουν. Οι Ελβετοί έκαναν τεράστια ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο 3-2 με τους Σλοβένους και αγκάλιασαν την 2η θέση.

Μια υπόκλιση για την Ελβετία!
Τους τρέλαναν όλους οι Ελβετοί. Παρότι το ρολόι στο «St.Jakob Park» της Βασιλείας έδειχνε 80’ και το σκορ ήταν 2-0 υπέρ των Σλοβένων, οι παίκτες του Πέτκοβιτς έκαναν τα δύσκολα… εύκολα και γύρισαν μέσα σε 15’ το παιχνίδι, 3-2.

Οι παίκτες του Σρέτσκο Κάτανετς πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό αφού άντεξαν στην πίεση του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε του ο Νοβάκοβιτς (45+1’) τους έβαλε με γκολ στα αποδυτήρια. Τα πράγματα έγιναν εφιαλτικά για τους γηπεδούχους, όταν στο 48’ ο Σέσαρ με κεφαλιά από κόρνερ έγραψε το 0-2. Παρότι όλα έδειχναν πως το ματς είναι χαμένο, οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω.

Ξαναμπήκαν στο ματς στο 80’ με τον Ντρμιτς και μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν και να ισοφαρίσουν με τον Στόκερ. Το γήπεδο έγειρε, οι Σλοβένοι έχασαν κάθε ίχνος ψυχραιμίας και οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω… κάτω με τον Στόκερ να πετυχαίνει και το τρίτο γκολ στην εκπνοή.