Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου 2015

Νίκη με σπρώξιμο για Εφές!!

Νίκη με σπρώξιμο για Εφές!

Αφού οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ στον Τσίρμπες στο τέλος του ματς, η Αναντολού Εφές μπήκε με το δεξί στο TOP 16, επικρατώντας 85-84 του Ερυθρού Αστέρα! Ήρωας ο Ντάριο Σάριτς για τους Τούρκους.

Χρειάστηκε και... βοήθεια η Αναντολού Εφές!

Ο Ντάνστον έκανε φάουλ στον Τσίρμπες, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ωστόσο οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα και έτσι η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε τη νίκη με 85-84, το οποίο είχε διαμορφώσει στα 3'' πριν το τέλος ο Ντάριο Σάριτς!

Η Εφές ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +6 (15-9) στα μισά. Στη συνέχεια, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, με την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη μόλις με δύο πόντους (25-23). Όμως, στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς άλλαξε, καθώς οι Σέρβοι ήταν αυτοί που πέρασαν μπροστά (28-33). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (44-54)!

Ο καταιγιστικός ρυθμός του Ερυθρού Αστέρα δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Ράντονιτς να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (61-72). Στην τέταρτη περίοδο, η Εφές έβαλε… φωτιά στο ματς, καθώς συνεχώς ροκάνιζε τη διαφορά, ενώ περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη έκανε το 79-79! Το ματς είχε φτάσει στην… κόψη του ξυραφιού, με τον Ντάριο Σάριτς να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στα 3’’ πριν τη λήξη και με τον Τσίρμπες να αποτυγχάνει (ενώ του έγινε φάουλ), το 85-84 ήταν το τελικό σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 44-54, 61-72, 85-84

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Τάιους 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 2, Οσμάν 5 (1), Μπατούκ, Σάριτς 12 (1), Κορκμάζ 7 (1), Γκρέιντζερ 13 (1), Ερτέλ 6 (1), Ντίμπλερ 13 (3), Ντάνστον 21, Ντουβερίογλου.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Λάζιτς 10 (2), Μίσιτς 6 (1), Τέγιτς 2, Σιμόνοβιτς 10 (2), Γκούντουριτς 5 (1), Γιόβιτς 8, Μίλερ 12, Τσίρμπες 22, Στίματς 6.