Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου 2015

Καταλανικό ξέσπασμα με τεσσάρα!! (vids)

Καταλανικό ξέσπασμα με τεσσάρα! (vids)

Καμία διάθεση να προσφέρει ακόμα ένα εντός έδρας δώρο δεν είχε η Μπαρτσελόνα και επικράτησε της Μπέτις (4-0), με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται δικαίως για το πέναλτι που προέρχεται το 1-0.

Με την… αύρα της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις υποχρεώσεις στην Primera Division και δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε της Μπέτις με 4-0, αφήνοντας πίσω την γκέλα κόντρα στη Θέλτα στο προηγούμενο εντός έδρας ματς.

Για να συμβεί αυτό, όμως, οι Καταλανοί χρειάστηκαν και ένα χέρι βοηθείας από τον ρέφερι της αναμέτρησης, Ινιάκι Γκαρίδο, αφού στο 27’ έδωσε ένα πέναλτι δώρο στους Καταλανούς, όταν μετά τη σέντρα του Μπουσκέτς ο τερματοφύλακας της Μπέτις, Άνταν έδιωξε με τις γροθιές και καθώς έπεφτε στο έδαφος βρήκε τον Μέσι. Ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι το οποίο ο Νεϊμάρ έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επιστροφή ο Βέστερμαν στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

inner

Στη συνέχεια όλα πήραν το δρόμο τους… Ο Λιονέλ Μέσι τρία λεπτά αργότερα «έγραψε» το 2-0 έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Νεϊμάρ και οι Καταλανοί εξασφάλισαν το «τρίποντο» της νίκης με το οποίο επιστρέφουν στην κορυφή, μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο β’ ημίχρονο η Μπαρτσελόνα βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους και πολύ νωρίς, στο 46’, ο Σουάρες πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ ενώ στο 86’ και πάλι ο Ουρουγουανός έκανε το 4-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μπαρτσελόνα είχε συνολικά 5(!) δοκάρια.

Εξάλλου, η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε δείχνει ότι έχει ανεβάσει για τα καλά στροφές και βλέπει… Ευρώπη, καθώς με νίκες όπως αυτή κόντρα στη Θέλτα και μάλιστα εκτός έδρας (1-0) δεν έχει να φοβάται τίποτα. Το γκολ για το μεγάλο «διπλό» των Βάσκων πέτυχε ο Ραούλ Γκαρσία στο 71’, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Στα υπόλοιπα ματς, η Λας Πάλμας στο ντέρμπι των «ουραγών» επικράτησε με σχετική άνεση της Γρανάδα με 4-1, ενώ Χετάφε και Ντεπορτίβο Λα Κορούνια «κόλλησαν» στο… μηδέν (0-0).