Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου 2015

Εύκολα η πρώτη νίκη για «Λόκο»!

Εύκολα η πρώτη νίκη για «Λόκο»

Με το… δεξί μπήκε στο Top 16 της Ευρωλίγκας η Λοκομοτίβ Κουμπάν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με κορυφαίο τον Ντιλέινι, νίκησε 89-75 την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ για τη 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Κάνοντας ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, ο Μάλκολμ Ντιλέινι, πήρε από το… χεράκι την Λοκομοτίβ Κουμπάν και την οδήγησε στην πρώτη της νίκη στο Top16 της Ευρωλίγκας, 89-75 την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός, καθώς σταμάτησε στους 31 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ. Οι γηπεδούχοι προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς δεν βρήκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού αμυντική αποτελεσματικότητα.

Με τους Μπίλαν και Ουάιτ να σκοράρουν, η Τσεντεβίτα πήρε κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-16, εκμεταλλευόμενη την ώθηση που της έδωσε το κοινό της, αλλά και το άγχος των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Σε εκείνο το σημείο πήρε το… όπλο του ο Ντιλέινι, ο οποίος συνεπικουρούμενος από τους Ντρέιπερ και Μπρέκχοφ, έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, φέρνοντας την «Λοκο» μπροστά με 38-33 στο 17΄. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 50-41, αφού οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφτασαν τα δέκα τρίποντα και είχαν βρει τρομερό ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι, ισορρόπησαν την κατάσταση στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με ένα επί μέρους 6-2, αλλά και πάλι η Λοκομοτίβ βρήκε λύσεις με τους προαναφερθέντες παίκτες και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7. Στην τελευταία περίοδο, η Τσεντεβίτα είχε μείνει πλέον από δυνάμεις και η Λοκομοτίβ έκανε τη ζωή της πολύ πιο εύκολη, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, ανεβασμένο τον Σίγκλετον και εύστοχες επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει στο ροζ φύλλο με σκορ 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-50, 56-63, 75-89.