Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου 2015

«Καρυδάτη» Ατλέτικο!! (vids)

«Καρυδάτη» Ατλέτικο! (vids)

Κοντά στη δεύτερη συνεχόμενη «γκέλα» της βρέθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά βγάζοντας ψυχή... πρωταθλήτριας επιβλήθηκε με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της Ράγιο Βαγιεκάνο (0-2) και πάτησε κορυφή.

Με «άγριες» διαθέσεις περίμενε την Ατλέτικο Μαδρίτης μέσα στην έδρα της η Ράγιο Βαγιεκάνο, αλλά η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν σκόπευε να υποπέσει σε δεύτερη συνεχόμενη γκέλα μετά την ήττα από τη Μάλαγα.

Με ψυχή πρωταθλήτριας πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος και παρά τις χαμένες ευκαιρίες που είχε κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν απογοητεύτηκε και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη με 2-0.

Στο 88’ οι Μαδριλένοι «έκρυψαν» την μπάλα με γρήγορες πάσες έξω από την περιοχή της Ράγιο και την εμφάνισαν στα πόδια του Κορέα που σε φάση τετ-α-τετ δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ με δεξί σουτ. Αυτή η εξέλιξη απελευθέρωσε τους «ροχιμπλάνκος» από το άγχος και δύο λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν με εντυπωσιακή λόμπα «έγραψε» το τελικό σκορ, που τους φέρνει έστω και προσωρινά στην κορυφή και σίγουρα πάνω από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Την υπερπολύτιμη νίκη που την φέρνει σε ευρωπαϊκή τροχιά πέτυχε και η Σεβίλλη που με δύο γκολ στο α’ ημίχρονο κόντρα στην Εσπανιόλ δεν είχε πρόβλημα να κατακτήσει το «τρίποντο» με 2-0, αφήνοντας τους Καταλανούς στα χαμηλότερα… στρώματα της βαθμολογίας.

Παράλληλα, τη σταθερή της τροχιά πιστοποίησε και η Εϊμπάρ επικρατώντας εντός έδρας 2-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν.