Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

Ζορίστηκε από την Ζαλγκίρις η Μπάρτσα!!!

Ζορίστηκε από την Ζαλγκίρις η Μπάρτσα!

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η Μπαρτσελόνα έκλεισε νικηφόρα τον πρώτο γύρο του Top16 της Ευρωλίγκας, επικρατώντας δύσκολα με 92-86 της Ζαλγκίρις.

Κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν το βράδυ της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ζαλγκίρις, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει 92-86 και έτσι να κλείσει με νίκη τον πρώτο γύρο του Top16 της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν ο Ναβάρο με 14 πόντους, με τον Ρίμπας να προσθέτει 13. Από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Σεϊμπούτις με 19 πόντους, ενώ 14 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Ίαν Βουγιούκας.

Με σκοπό να πουλήσει ακριβά το… τομάρι της μπήκε στην αναμέτρηση η Ζαλγκίρις, κλείνοντας μάλιστα προηγούμενη (16-19) το πρώτο δεκάλεπτο. Όμως, στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα επέβαλε το ρυθμό της και έτσι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το +7 (38-31).

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντισταθούν στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Πασκουάλ δεν τους άφηναν πολλά περιθώρια και έτσι το έκλεισαν στο +10 (65-55). Με τον ίδιο ρυθμό -όχι μεγάλο- συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην τέταρτη περίοδο και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 92-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-31, 65-55, 92-86

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 7 (1), Ρίμπας 13 (1), Λαουάλ 5, Αμπρίνες 12 (2), Ναβάρο 14 (3), Σατοράνσκι 10 (1), Βεζένκοφ 2, Έρικσον, Σάμιουελς 11, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 7 (1), Τόμιτς 6.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Βένε, Λεκαβίτσιους 16 (2), Πότσιους 2, Σεϊμπούτις 19 (2), Μότουμ, Γιανκούνας 11 (1), Βουγιούκας 14, Σάγιους 4, Βετσβάγκαρς 3 (1), Χάνλαν, Ουλανόβας 17 (3).