Σάββατο 30 Μαΐου 2009

Εκανε το νταμπλ η Ρέιντζερς

Η Ρέιντζερς στέφθηκε κυπελλούχος στη Σκωτία για την αγωνιστική περίοδο 2008-2009. Η ομάδα του Γουόλτερ Σμιθ νίκησε 1-0 στον τελικό της διοργάνωσης την Φόλκερκ και κέρδισε το τρόπαιο και συνάμα το νταμπλ, καθώς τη φετινή σεζόν κατέκτησε και τον τίτλο στη πρέμιερ λιγκ.

Το γκολ των «διαμαρτυρόμενων», που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σημείωσε στο 46ο λεπτό ο Νάτσο Νόβο. Ετσι, η Ρέιντζερς έφθασε τα 33 κύπελλα, ενώ έχει 52 πρωταθλήματα, 25 Λιγκ Καπ και -φυσικά- ένα κύπελλο Κυπελλούχων το 1972.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: Αλεξάντερ, Γουΐτακερ, Μπουκέρα, Γουέιρ, Πάπατς, Στίβεν Ντέιβις, Μπάρι Φέργκιουσον, ΜακΚάλογκ, Λάφερτι (88' Λάφερτι), Μπόιντ (46' Νόβο), Κένι Μίλερ (85' Νέισμιθ).
ΦΟΛΚΕΡΚ: Ντάνι Μάγιο, ΜακΝαμάρα, Μπαρ, ’αφτζις, Σκόμπι, ’ρφιλντ, Κρεγκ (74' Χίγκντον), ΜακΜπράιντ (74' Φίνιγκαρ), Μπάρτον Ο'Μπράιεν, ΜακΚαν (74' Μαρκ Στιούαρντ), Λόβελ.