Σάββατο 18 Ιουλίου 2009

«Χρυσή» η Παπαχρήστου

papaxristou_torino09.jpgΤο πρώτο της μετάλλιο και μάλιστα χρυσό κατέκτησε η χώρα μας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Νέων (Α-Γ) που διεξάγεται στο Κάουνας της Λιθουανίας και ολοκληρώνεται την Κυριακή 19 Ιουλίου. Πρωταγωνίστρια η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν που πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος με 14.34μ. Αυτό είναι και το 15ο συνολικά μετάλλιο της χώρας μας στις επτά μέχρι τώρα διοργανώσεις και το 9ο χρυσό (τα άλλα έξι είναι 3 ασημένια και 3 χάλκινα).

Πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία της 20χρονης Παπαχρήστου που ήλθε με νέο ατομικό ρεκόρ (14.34μ), καταρρίπτοντας την προηγούμενη καλύτερη επιδοσή της που ήταν 14.20μ από τις 30 Μαϊου στα «Παπαφλέσσεια» της Καλαμάτας. Πέρυσι (2008) είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, ενώ το Χειμώνα είχε μετάσχει στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στο Τορίνο, όπου προκρίθηκε από τα προκριματικά με το εντυπωσιακό 14.47μ.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ρουμάνα Κριστίνα Μπου\γίν με 14.26μ και το χάλκινο η Ουκρανή Λίλια Κούλικ με 13.88μ. Πολύ καλή εμφάνιση είχαμε από τον Άγγελο Αγγελάκη στον τελικό των 100μ. Ο Έλληνας σπρίντερ τερμάτισε 5ος με 10.45, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 10.48). Στα μετάλλια είχαμε βρετανική κυριαρχία. Πρώτος τερμάτισε ο Χάρι Εϊκινς Αριετέι με 10.15, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Λίβαν Γίαργουντ με 10.26 και το χάλκινο ο Ράιον Πιερ με 10.28, συμπληρώνοντας τη βρετανική τριάδα στο βάθρο των νικητών. Τέταρτος, μία θέση μπροστά από τον Αγγελάκη, τερμάτισε ο Λιθουανός Ρίτις Σακαλάουσκας με 10.38.

Στον τελικό των 400μ ο Πέτρος Κυριακίδης τερμάτισε στην 8η θέση με 46.84 (έχει ατομικό 46.25 από την Πεσκάρα) στον πρώτο μεγάλο τελικό της μέχρι τώρα καριέρας του/. Πρώτευσε ο Γάλλος Γιανίκ Φονσά με 45.68, δεύτερο τον Βρετανό Νάιτζελ Λέβιν με 45.78 και τρίτο τον Πολωνό Ιαν Τσεπιέλα με 45.81, επιτυγχάνοντας όλοι τους νέα ατομικά ρεκόρ.

Το πρωί ο Δημήτρης Πατσουκάκης προκρίθηκε στον τελικό του επί κοντώ. Ο Ελληνας αθλητής, ο οποίος μετείχε στο Β΄ προκριματικό γκρουπ, πέρασε τα 5,30μ, κατετάγη πέμπτος και με την ενδέκατη καλύτερη επίδοση θα δώσει το «παρών» στον τελικό της Κυριακής. Εκεί δεν θα βρίσκεται ο δεύτερος Έλληνας που μετείχε στα προκριματικά του αγωνίσματος, ο Στέφανος Κουφίδης. Λαμβάνοντας μέρος στο Α΄ προκριματικό γκρουπ, υπερέβη τα 5,20 μέτρα, κατετάγη όγδοος (17ος συνολικά) και δεν κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό ως ένας από τους 12 καλύτερους.

Εκτός τελικού στα 1.500μ έμεινε και η Μαρία Πάνου η οποία πάντως έκανε μια καλή κούρσα όπου τερμάτισε 9η στην 1η προκριματική σειρά με 4.21.03 σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 4.22.19, ενώ φέτος είχε καλύτερη επίδοση 4.26.66 από αρχές Ιουλίου στους Μεσογειακούς της Πεσκάρα). Στο σύνολο κατετάγη 15η. Αξίζει να σημειωθεί ότι το όριο πρόκρισης ήταν τα 5,40 μέτρα και το έπιασαν επτά αθλητές.