Σάββατο 22 Αυγούστου 2009

Καλό μάθημα!

ellas_serbia_fil.jpgΟ Βασίλης Σπανούλης το πήρε... προσωπικά στα τελευταία λεπτά της φιλικής αναμέτρησης με τη Σερβία ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα από τους «πλάβι» με 83-82 στο τελευταίο παιχνίδι του Διεθνούς Τουρνουά που διεξήχθη αυτό το τριήμερο στο ΟΑΚΑ. Με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε σημαντικές αδυναμίες στην άμυνα κόντρα στη Σερβία που ζόρισε την Εθνική.

Η Εθνική παρουσίασε εμφανείς αδυναμίες και στη σημερινή αναμέτρηση με τη Σερβία. Οι αργές επιστροφές στην άμυνα, τα χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη στα τελευταία λεπτά επέτρεψαν στους «πλάβι» να διεκδικήσουν τη νίκη ως το τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχτηκε 46 πόντους στο ημίχρονο, την ώρα που στο χθεσινό φιλικό με τη Λετονία είχε 52 πόντους παθητικό σε ολόκληρο το παιχνίδι. Η Σερβία αιφνιδίασε την Εθνική και προηγήθηκε με 5-13 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Βελίτσκοβιτς, ωστόσο τα τρίποντα των Ζήση, Φώτση έφεραν το ματς στα ίδια (15-15) για την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πίεσε σε όλο το γήπεδο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-15 με 1/2 βολές του Καλαμπόκη ενώ οι «πλάβι» με μπροστάρη τον Μάτσβαν προηγήθηκαν ξανά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 18-21. Στη συνέχεια ο Σχορτσιανίτης ανέβασε την απόδοσή του, οι Περπέρογλου, Σπανούλης πρόσφεραν λύσεις στην επίθεση και η Εθνική προηγήθηκε με 37-36 με καλάθι του Θεσσαλού γκαρντ. Η αντίδραση των Σέρβων ήταν άμεση, κάνοντας το 39-44 με μπροστάρη τον Τρίπκοβιτς.

Με έξι σερί πόντους του Σπανούλη η Εθνική προηγήθηκε με 56-53 ενώ ο Νικ Καλάθης με προσωπική ενέργεια χάρισε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το μεγαλύτερο προβάδισμα, διαμορφώνοντας το 60-53 με το οποίο ολοκληρώθηκε η γ' περίοδος. Τα λάθη στην άμυνα επέτρεψαν στους Σέρβους όχι μόνο να μειώσουν με 65-63 με γκολ φάουλ του Τέπιτς αλλά και να προηγηθούν με 67-69 με καλάθι του Πέροβιτς στο 34'. Τα τρίποντα των Περπέρογλου και Σπανούλη κράτησαν όρθια την Εθνική (79-80 στο -2:30')!

Ο Τέπιτς έκανε το 79-83, ο Σπανούλης μείωσε σε 81-83 με προσωπική ενέργεια στα -67'' ενώ ο Σχορτσιανίτης έριξε τη διαφορά στον πόντο (82-83) με 1/2 βολές. Στην τελευταία επίθεση ο Kill Bill δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική ενώ ο Φώτσης δεν μπόρεσε να σκοράρει από την επαναφορά στο -0.01''.

* Ο Γιόνας Καζλάουσκας άφησε εκτός αποστολής τους Παπανικολάου, Καϊμακόγλου, Μπουρούση. Από την άλλη πλευρά ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν χρησιμοποίησε τον Ζόραν Έρτσεγκ.

Διαιτητές: Σχινάς, Παπαστεριανός, Σώμος
Tα δεκάλεπτα: 18-21, 44-46, 60-53, 82-83
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Ζήσης 9, Σπανούλης 21 (3), Περπέρογλου 13 (3), Φώτσης 7 (2), Κουφός 6, Καλάθης 11, Καλαμπόκης, Τσαλδάρης, Πρίντεζης, Σχορτσιανίτης 11, Γλυνιαδάκης 3.
Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 7 (1), Τέπιτς 13 (1), Βελίτσκοβιτς 7 (1), Ραντούλιτσα 4, Κρίστιτς, Πιέριτς, Τρίπκοβιτς 10 (3), Μάρκοβιτς, Μάτσβαν 12, Πάουνιτς 13, Πέροβιτς 9.