Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2009

Τουρκία-Σλοβενία 67-69

Επιμέλεια: Δ.Μ.

Οι Σλοβένοι κέρδισαν τους Τούρκους που αστόχησαν σε ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή με τον Ατσούρ και έτσι η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στην οκτάδα την Τουρκία. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 19 πόντους, οι Τούρκοι προσπέρασαν και το τέλος ήταν δραματικό.

Δύο εικόνες είχε το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο οι Σλοβένοι κυριάρχησαν πλήρως ως το 15ο λεπτό. Μετά το καλάθι και φάουλ του Γκιουλέρ που έγραψε το 9-9, ο Νάχμπαρ με 10 μαζεμένους πόντους έγραψε το 15-24. Οι Σλοβένοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μπροστά στους αμήχανους Τούρκους, που είχαν ξανά τον Τούρκογλου άστοχο και με Λάκοβιτς και Γιαγκόντνικ να έχουν από 5 πόντους, έφτασαν στο +19 για το 18-37.

Κάπου εκεί άλλαξε πλήρως ο αγώνας. Με τους Ντ. Λόρμπεκ και Ντράγκιτς εκτός, οι Σλοβένοι περιφερειακοί έδειξαν να κουράζονται και οι Τούρκοι απάντησαν με 14-0 σερί για το 32-37. Ο Τούρκογλου πήρε επιτέλους μετά από δύο ματς μπροστά και με 9 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 41-44 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Με τον Ερντέν οι Τούρκοι, μάλιστα προσπέρασαν με 48-47 ολοκληρώνοντας ένα 30-10 επιμέρους σκορ από το 18-37.

Οι Σλοβένοι, πάντως, αντέδρασαν με καταιγισμό τριπόντων από Γιαγκόντνικ (2), Ούντριχ και Λάκοβιτς για το 52-60. Οι Τούρκοι πάλεψαν μείωσαν με Ιλιασόβα και Αρσλάν σε 60-61, αλλά το τρίποντο του Νάχμπαρ και το καλάθι του Σλόκαρ ήταν μαχαιριά (60-66) 1,5 λεπτό πριν το τέλος. Οι Σλοβένοι έχασαν συνεχόμενες επιθέσεις και ο Ούντριχ έκανε έγκλημα καθώς 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε φάουλ για 3 βολές στον Αρσλάν (που παραλίγο να βάλει και το τρίποντο) για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 67-68. Ο Ούντριχ είχε 1/2 βολές, αλλά ο Ατσούρ στην εκπνοή έχασε ελεύθερο τρίποντο με τους Σλοβένους να κερδίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 32-39, 52-57, 67-69.