Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2009

Σταμάτησε στα πέντε η Μπενφίκα!

saviola_everton.jpgΤο παιχνίδι της Μπενφίκα με την Έβερτον ήταν θεωρητικά το ντέρμπι του ένατου ομίλου όμως στην πράξη τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Οι Πορτογάλοι διέσυραν με 5-0 τα «ζαχαρωτά», με τους Σαβιόλα και Καρντόσο να πετυχαίνουν από δύο γκολ. Νέα ήττα για τον Βαλβέρδε, αυτή τη φορά από την Λάτσιο, με τον Ρόκι να δίνει τη νίκη στις καθυστερήσεις. Περίπατος για την Σαχτάρ, που επικράτησε με 4-0 της Τουλούζ. Ανατροπή και νίκη για την Μπιλμπάο, πρώτη απώλεια για την Βέρντερ.

7ος Όμιλος
Σάλτσμπουργκ-Λέφσκι Σόφιας 1-0 (45' Σβέντο)
Λάτσιο-Βιγιαρεάλ 2-1 (20' Ζάρατε, 92' Ρόκι - 45' Εγκουρέν)

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Βιγιαρεάλ, η οποία κρατούσε στα χέρια της έναν πολύτιμο βαθμό μέσα στο «Ολίμπικο» αλλά εν τέλει τον έχασε και αυτόν! Η ομάδα του Βαλβέρδε ηττήθηκε με 2-1 από την Λάτσιο, με τους Ιταλούς να σκοράρουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρόκι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν και με δέκα παίκτες από το 68' λόγω αποβολής του Ματουζάλεμ και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1 με τα τέρματα των Ζαράτε και Εγκουρέν από το πρώτο μέρος. Την ίδια ώρα, η Σάλτσμπουργκ πετύχαινε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας δύσκολα της ουραγού Λέφσκι με 1-0 χάρη σε γκολ του Σβέντο λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Η βαθμολογία
1. Σάλτσμπουργκ 9 (5-1)
2. Λάτσιο 6 (7-3)
3. Βιγιαρεάλ 3 (2-4)
4. Λέφσκι Σόφιας 0 (0-6)

8ος Όμιλος
Σερίφ-Τβέντε 2-0 (41' Μπαλιμά, 90' Ντάγκλας)
Στεάουα Βουκουρεστίου-Φενέρμπαχτσε 0-1 (59' Καζίμ)

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στην Μολδαβία, με την Σέριφ να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη κερδίζοντας με 2-0 την Τβέντε. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο τέλος κάθε ημιχρόνου με τους Μπαλιμά και Ντάγκλας, περιπλέκοντας την κατάσταση στον όμιλο καθώς στέρησαν από τους Ολλανδούς την ευκαιρία να παραμείνουν στην κορυφή. Και αυτό γιατί, στην γειτονική Ρουμανία, η Φενέρμπαχτσε κέρδιζε με 1-0 την Στεάουα και έφτανε τους έξι βαθμούς.

1. Φενερμπαχτσέ 6 (3-2)
2. Τβέντε 4 (2-2)
3. Σέριφ Τίρασπολ 4 (1-1)
4. Στεάουα Βουκουρεστίου 2 (0-1)

9ος Όμιλος
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ-ΑΕΚ 2-1 (85' Αλουμόνα, 51' Παβλόφ - 31' Μπλάνκο)
Μπενφίκα-Έβερτον 5-0 (17', 83' Σαβιόλα, 47', 48' Καρντόσο, 52' Λουιζάο)

1. Μπενφίκα 6 (7-1)
2. Έβερτον 6 (6-6)
3. ΑΕΚ 3 (2-6)
4. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 3 (3-5)

10ος Όμιλος
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Τουλούζ 4-0 (8' πεν. Φερναντίνιο, 24', 56' Αντριάνο, 39' Χούμπσμαν)
Κλαμπ Μπριζ-Παρτιζάν 2-0 (4', 58' Πέρισιτς)

1. Σαχτάρ Ντόνετσκ 9 (12-2)
2. Μπριζ 4 (5-6)
3. Τουλούζ 4 (5-8)
4. Παρτιζάν 0 (3-9)

11ος Όμιλος
Αϊντχόφεν-Κοπεγχάγη 1-0 (72' Ρέις)
Σπάρτα Πράγας-Κλουζ 2-0 (15' Κούτσκα, 32' Χούμπνικ)

1. Αϊντχόφεν 7 (4-2)
2. Σπάρτα Πράγας 4 (4-3)
3. Κλουζ 3 (2-3)
4. Κοπεγχάγη 3 (1-3)

12ος Όμιλος
Αούστρια Βιέννης-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (73' Σουλιμανί, 87' Σουμάχερ - 19, 63' Πιζάρο)
Μπιλμπάο-Νασιονάλ 2-1 (67' Ετσεμπερία, 86' Γιορέντε - 42' Μίκαελ)

1. Βέρντερ Βρέμης 6 (8-5)
2. Μπιλμπάο 6 (6-4)
3. Αούστρια Βιέννης 2 (3-6)
4. Νασιονάλ 1 (4-6)