Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

Μπάρτσα Σεβίλη 4-0

Με τον καλύτερο τρόπο εκδικήθηκε τη Σεβίλη για τον αποκλεισμό από το Copa del Rey η Μπαρτσελόνα. Οι μπλαουγκράνα επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 4-0, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έμοιαζε να μην είχε μπει ποτέ. Με τη νίκη αυτή και σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η πρωταθλήτρια Ισπανίας αύξησε στο +5 τη μεταξύ τους διαφορά.

Μπαρτσελόνα – Σεβίλη 4-0 (49’ Εσκουντέ (αυτ.), 70’ Πέδρο, 85’, 91’ Μέσι)

Οι μπλαουγκράνα πήραν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και έκλεισαν τη Σεβίλη στα καρέ της. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα παρουσιάσθηκαν καλύτεροι από την πρώτη αναμέτρηση του Κυπέλλου και σφυροκόπησαν την εστία του Πάλοπ, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κατάφερε να την κρατήσει ανέπαφη στο πρώτο μέρος.

Η ασφυκτική πίεση των καταλανών συνεχίστηκε και στην επανάληψη και τελικώς απέδωσε καρπούς. Η αρχή έγινε χάρη στο 49ο λεπτό όταν ο Εσκούντε στην προσπάθεια να διώξει το σουτ του Πικέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και στο 70ο λεπτό ο Πέδρο, μετά από πάσα του Τσάβι, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πάλοπ, τον κρέμασε και έγραψε το 2-0. Οι ανδαλουσιανοί έμοιαζαν αδύναμοι να προσπαθήσουν να διεκδικήσουν κάτι και αφέθηκαν στις ορέξεις της Μπαρτσελόνα.

Ο Μέσι στο 80’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ωραία συνεργασία με τον Αμπιντάλ, έριξε τη χαριστική βολή στη Σεβίλη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Primera Division: