Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

Απέδρασε με Ναφτί

Με το γκολ του Ναφτί, ο Άρης πέρασε νικηφόρα 1-0 από τα Ιωάννινα απέναντι στον ΠΑΣ. Με δέκα παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Βάντερσον. Έντονες διαμαρτυρίες από την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου για πέναλτι στον Μπακαγιόκο στο φινάλε της αναμέτρησης. Στους 31 βαθμούς ανέβηκε ο Άρης και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στους 18 βαθμούς έμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα και στη 14η θέση.Παιχνίδι κέντρου με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δυο εστίες το ματς στα πρώτα 45 λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Σηφάκη, κυρίως από στημένες φάσεις. Και οι δυο προπονητές έδωσαν περισσότερη σημασία στην αμυντική λειτουργία και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εγκλωβιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές στη μεσαία γραμμή.Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα και πίεσαν στον πρώτο μέρος τους «κίτρινους» για να ανοίξουν το σκορ. Στην καλύτερη στιγμής της ομάδας του Έκτορ Ραούλ Κούπερ, η οποία προήλθε από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Κάμπορα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ελευθερόπουλο. Το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε ένα μοιρασμένο ματς με λίγες φάσεις και κακό θέαμα.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Άρη, αφού ο Ναφτί κατάφερε να νικήσει τον Ελευθερόπουλο με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ κατάφεραν να πάρουν νωρίς στην επανάληψη το προβάδισμα στο σκορ και κρατούσαν πλέον τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η αναμέτρηση διακόπηκε ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν οπαδοί των δυο ομάδων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο με απειλητικές διαθέσεις.Ο διαιτητής της αναμέτρησης περίμενε να αποχωρήσουν οι φίλαθλοι, προκειμένου να δώσει συνέχεια στον αγώνα. Μετά από 13 λεπτά, ο αγώνας άρχισε και πάλι. Μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο ΠΑΣ προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, με τον Αναστόπουλο να ρίχνει στη «μάχη» τους Ντιμπαλά και Μιχαλόπουλο. Από την πλευρά του, ο Κούπερ πέρασε τον Νάτσο Γκαρσία στη θέση του Πρίττα, σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει τη μεσαία του γραμμή. Ο Αργεντινός τεχνικός πέρασε στο ματς και τον Τζόνσον στη θέση του Κάμπορα, με τον Αμερικανό να κάνει ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο φινάλε της αναμέτρησης, ο Κούπερ πέρασε στο ματς και τον Πίτου Γκαρσία, προσπαθώντας να κρατήσει η ομάδα του μπάλα και να πάρει τη νίκη.Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για τη φάση των καθυστερήσεων της αναμέτρησης, όταν ο Μπακαγιόκο βρέθηκε στο έδαφος της μεγάλης περιοχής, μετά από μαρκάρισμα του Κουλουχέρη. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βάντερσον αποβλήθηκε από τον διαιτητή για χτύπημα εκτός φάσης πάνω σε αντίπαλο. Οι «κίτρινοι» πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη και παρέμειναν σε τροχιά πλέι-οφ. Έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, προς τον διαιτητή για τις υποδείξεις του κατά την διάρκεια της αναμέτρησης.