Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2010

Καλύτερος ο Πανιώνιος 67-62 την Ολύμπια

Τη δεύτερη του εκτός έδρας νίκη τους στην Α1 ανδρών πανηγύρισε ο Πανιώνιος που επικράτησε 67-62 της Ολύμπιας στο κλειστό της Νεάπολης, την 17η αγωνιστική.Κορυφαίοι των νικητών οι Ράις με 24 και Καλαμπόκης με 20 ενώ από την Ολύμπια ξεχώρισαν οι Μάσεϊ με 17 και Μπάτλερ 11.

Δυνατές άμυνες, κάκιστες επιθετικές επιλογές και άστοχα σουτ ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε μπροστά τον Πανιώνιο με 14-17.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στην άμυνα και επέτρεψαν στον Πανιώνιο με πρωταγωνιστή τον Τάιρις Ράις να ξεφύγει με μια διαφορά 13π. (18-31, στο 17΄) λεπτό).

Οι Λαρισαίοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 9π. (25-34) που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου .

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν και στην τρίτη περίοδο τον έλεγχο του αγώνα με διαφορά δέκα πόντων(37-47). Στην τέταρτη περίοδο η Ολύμπια ανέβασε την επίθεση της και βασιζόμενη στους Μάσεϊ και Γκριν μείωσε στον πόντο (51-52, στο 35' ).

Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο ο Γιάννης Καλαμπόκης ήταν καταλυτικός.Με δύο βολές και ένα εντυπωσιακό μακρινό τρίποντο έδωσε στον Πανιώνιο αέρα 5π. (55-60, στο 38΄), ενώ εκείνο που «αποτελείωσε» την Ολύμπια ήταν το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Μάσεϊ πάνω στον Ράις.

Ο Αμερικανός γκαρντ έγραψε με 2/2 βολές το 55-62, ακολούθησε ένα ακόμη καλάθι του Καλαμπόκη (55-64) και το ροζ φύλλο αφώνα έγειρε οριστικά υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης.

Δεκάλεπτα: 14-17, 25-34, 37-47, 62-67.

Ολύμπια Λ.: Τζακόπουλος, Αμπράμοφ, Γκριν 10(2), Παπαχρήστος 9(1), Τζάκσον 4, Κόμματος 8, Παπακώστας, Σπανός 3(1), Αγγελακόπουλος, Μάσεϊ 17, Μπάτλερ 11(3)

Πανιώνιος: Ράις 24(1), Μπράιαντ 13(2), Ζορόσκι 2, Παπανικολάου, Χαριτόπουλος 2, Καλαμπόκης 22(2), Παραγιός, Ελντερ 4