Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2010

Βαριά ήττα για ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ

Ένας ΠΑΟΚ χωρίς… άμυνα ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό με 92-72, για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, αλλά να μην έχει σταθερή απόδοση. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» με υψηλά ποσοστά ευστοχίας κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά, που στο δεκάλεπτο έφτασε στους 12 πόντους (33-21).
Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε κι άλλα προβλήματα στην άμυνα, δίνοντας τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να πετυχαίνουν εύκολα συνεχόμενα καλάθια. Έτσι, η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 53-37.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι κάτω του μετρίου, αδυνατώντας να βρει απαντήσεις απέναντι στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν μέχρι και με 32 πόντους διαφορά.
Στην τελευταία περίοδο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να συντηρεί εύκολα τη μεγάλη διαφορά. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 11-0 μείωσε κάπως το σκορ, φτάνοντας στο τελικό 92-72.
Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Καρακατσούνης, Μητσόπουλος.
Δεκάλεπτα: 33-21, 53-37, 80-48, 92-72.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Πεν 2, Τσίλντρες 13 (1), Βούιτσιτς 10, Τεόντοσιτς 8 (2), Παπανικολάου 2, Χαλπερίν 11, Κλέιζα 13 (2), Μαυροκεφαλίδης 8, Βασιλόπουλος 6 (2), Γλυνιαδάκης 10, Σχορτσιανίτης 7.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μονρό 17 (2), Καυκής 6, Γκρέγκορι 20 (1), Ταπούτος, Καλλές 2, Δεμερτζής 4, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 11, Χέλιγουελ 2, Ντρόμπνιακ 4, Γκετσέφσκι 6.