Κυριακή 21 Μαρτίου 2010

Έχασε την ευκαιρία η Μίλαν

Στα σκουπίδια πέταξε το... δώρο της Ιντερ η Μίλαν, που έμεινε στο 1-1 με τη Νάπολι μέσα στο Τζουζέπε Μεάτσα, χάνοντας την ευκαιρία να περάσει μόνη στην κορυφή της Serie A, μετά την ισοπαλία 1-1 της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο με την Παλέρμο το Σάββατο (20/03). Την πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές πανηγύρισε η Λάτσιο, που επικράτησε 2-0 της Κάλιαρι, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Μίλαν – Νάπολι 1-1 (26’ Ιντζάγκι – 13’ Καμπανάρο)

Πιο δυνατά μπήκε στο πρώτο μέρος η Νάπολι και από το 13ο λεπτό κατάφερε και πήρε το προβάδισμα. Στο σημείο εκείνο ο Λαβέτσι γέμισε για τον Καμπανάρο, που με δεξί πλασέ νίκησε τον Αμπιάτι και έγραψε το 1-0.

Οι ναπολιτάνοι είχαν δύο καλές στιγμές στη συνέχεια για να κάνουν το 2-0, με τον Φλαμινί στο 19’ και τον Λαβέτσι στο 21’, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληψη. Στον αντίποδα, η Μίλαν ήταν αυτή που εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία που δημιούργησε στο 26ο λεπτό και ισοφάρισε, με τον Ροναλντίνιο να δημιουργεί και τον Ιντζάγκι να εκτελεί.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Λεονάρντο ανέβασαν στροφές και κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, αλλά ο Ντε Σάνκτις βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και μπλόκαρε τις προσπάθειές τους. Ροναλντίνιο και Ιντζάγκι συνδυάστηκαν και πάλι στο 59’, αλλά αυτή τη φορά ο γκολκίπερ της Νάπολι σταμάτησε τη φάση.

Παρά τις πιέσεις των παικτών της, η Μίλαν δεν μπόρεσε να βρει για δεύτερη φορά δίχτυα και το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής: