Σάββατο 27 Μαρτίου 2010

Κούπα στο βόλλευ ο ΠΑΟ

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ «ΣΗΚΩΣΕ» ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΤΟ ΒΟΛΕΪ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΙΣΟΥ ΥΠΕΡΟΧΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΌ: 3-2 ΜΕ «ΓΕΜΑΤΑ» ΣΕΤ.-Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό ο ΠΑΟ αναδείχτηκε κυπελλούχος Ελλάδας για έκτη φορά στην ιστορία του, επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού στο Τροκαντερό. Έτσι οι «πράσινοι» κατέκτησαν το πρώτο τρόπαιο της περιόδου.

Τα σετ με πρώτο τον Ολυμπιακό: 25-20, 22-25, 25-22, 23-25, 16-18

Ήρωας του τελικού ο αρχηγός Σωτήρης Πανταλέων που με δύο ατομικά μπλοκ στο ται μπρέικ πάνω σε Μίλκοβιτς και Κουνάρι έκανε το τελικό 16-18 και «σφράγισε» την κατάκτηση του κυπέλλου για στους «πράσινους», ένα χρόνο μετά την περυσινή του ήττα από τους «ερυθρόλευκους».

Εξαιρετικός ο Χριστοφιδέλης που πανηγύρισε δεύτερο σερί κύπελλο, αυτή την φορά με το τριφύλλι. Η παρουσία του από το πρώτο σετ ήταν καθοριστική αφού συμμάζεψε την υποδοχή του ΠΑΟ και βοήθησε στο σέρβις.

Από τον Ολυμπιακό που τα περίμενε όλα από τον Μίλκοβιτς, καλός ήταν ο πασαδόρος Τίσερ ενώ οι Πειραιώτες πλήρωσαν τα διαδοχικά λάθη τους στους τελευταίους πόντους του τάι μπρέικ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-9 αλλά γρήγορα έχασε έδαφος. Με άσχημη υποδοχή και μέτριο τον Ζαγκούμνι οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να κοντράρουν τον Ολυμπιακό. Με κεφάτο τον Μίλκοβιτς ο οποίος τελείωνε όλες τις μπάλες, το σκορ έγινε γρήγορα 15-11, 17-12 και 20-14 με τον Κουνάρι.

Ο ΠΑΟ με τον Χριστοφιδέλη βελτίωσε την υποδοχή του, ανέβηκε στο μπλοκ, μείωσε σε 23-18 και 23-20. Πιο ψύχραιμοι οι ερυθρόλευκοι από το κέντρο του φιλέ με τον Τζούριτς και στη συνέχεια με τον Μίλκοβιτς, επκράτησαν 25-20 και έκαναν το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10-10. Στη συνέχεια, το «πράσινο» μπλοκ και ο Αγκάμεζ που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του προηγήθηκε με 19-14. Ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά με τις αλλαγές του Καλμαζίδη και μάλιστα από το 24-19 έφτασε στους δύο πόντους 24-22.

Δράστης του σερί 5-0 του Ολυμπιακού ήταν ο Γερμανός Τίσερ που ήταν εντυπωσιακός από το σέρβις. Το τάιμ άουτ του Καζάζη ηρέμησε τους παίκτες του και ο Πανταλέων έκανε το 22-25 και ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΠΑΟ.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε σωρεία λαθών και ο Ολυμπιακός με τον Τίσερ να καθοδηγεί τους συμπαίκτες του έφτασε εύκολα στο 13-6. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 13-10 με τρία σερί μπλοκ του Μίλκοβιτς. Ο ΠΑΟ μείωσε με τον Πανταλέων στον πόντο (18-17).
Με δύο λάθη του Σαμικά ο Ολυμπιακός, ξέφυγε με +5 (23-18). Ο ΠΑΟ μείωσε σε 23-20. Στην εξέλιξη με επίθεση του Χριστοφιδέλη, πλησίασε στο 24-22. Εντυπωσιακός ο Μίλκοβιτς τελείωσε εύκολα την επόμενη επίθεση και ο Ολυμπιακός έκανε το 25-22 και πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η εξέλιξη ήταν εκπληκτική! Ο Παναθηναϊκός με φοβερό τον Χριστοφιδέλη που ήταν συγκλονιστικός στην υποδοχή 14-9 και το 17-12. Με οδηγό τον Μίλκοβιτς και ξέσπασμα του Καλντέιρα, Ολυμπιακός μείωσε σε 19-16. Ο ΠΑΟ ξέφυγε με 22-18 αλλά έγινε γρήγορα 22-22, με μπλοκ, άμυνες και επιθέσεις του Μίλκοβιτς.

Αγκάμεζ και Κούναρι έκαναν το 23-23, ο Ζαγκούμνι με εκπληκτική ψυχραιμία έκανε το 23-24, ενώ στην επόμενη φάση, ο Αγκάμεζ σταμάτησε τον Μίλκοβιτς για το 23-25 ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε θέση ισχύος στο τάι μπρέικ, καθώς προηγήθηκε με 5-2, αλλά οι "πράσινοι" δεν άφησαν τον "αιώνιο" αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ. Μείωσαν άμεσα και πήραν "κεφάλι" με 8-7με πλασέ του Ζαγκούμνι.

Κουνάρι και Μίλκοβιτς έφεραν το ματς στα ίσια (10-10) και το λάθος του Αγκάμεζ έβαλε τον Ολυμπιακός μπροστά (11-10). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρία χαμένα ματς μπολ τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν. Οι «πράσινοι» με τους Σμαραγδή Πανταλέων ισοφάρισαν σε 16-16, και στην εξέλιξη με δύο φοβερά μπλοκ του Πανταλέων πάνω σε Μίλκοβιτς και Κουνάρι, πήραν θριαμβευτικά το Κύπελλο με 18-16 και 3-2 σετ.