Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Προβάδισμα Κυπέλλου για Άγιαξ

http://www.gazzetta.gr/media/k2/items/cache/590a31d4817aa55c218ed3aef4a1db84_L.jpg?1272208920?1272208920?1272208920Τα δύο γρήγορα γκολ του Ντε Γιονγκ έδωσαν στον Άγιαξ τη νίκη με 2-0 επί της Φέγενορντ στον πρώτο τελικό του ολλανδικού κυπέλλου και πλέον ο «Αίαντας» έχει σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Ντε Κάιπ».Ο διεθνής με τις μικρές Εθνικές της Ολλανδίας μέσος σκόραρε δύο φορές σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων, με τον Άγιαξ να παίρνει προβάδισμα με 2-0 από το έβδομο μόλις λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα στο «Αρίνα». Η ρεβάνς θα γίνει στις 6 Μαΐου στο Ρότερνταμ, μόνο με οπαδούς της Φέγενορντ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο τελικός ήταν πάντα μονός εκτός από τις σεζόν 1981-82 και 1982-83 όταν υπήρχαν διπλά παιχνίδια, όπως επίσης και σε περιπτώσεις όπου τα παιχνίδια έληγαν ισόπαλα στην παράταση και δεν είχε ακόμα εφαρμοστεί ο κανονισμός των πέναλτι. Από το 1989, μάλιστα, ο μονός τελικός γίνεται πάντα στο «Ντε Κάιπ», όμως φέτος αυτό άλλαξε μόλις τις προηγούμενες μέρες καθώς θα ήταν... επίφοβη η ταυτόχρονη παρουσία οπαδών της Φέγενορντ και του Άγιαξ, κάτι που θα συνέβαινε για πρώτη φορά σε τελικό Κυπέλλου από το 1980 (είχαν αναμετρηθεί τέσσερις φορές και στην δεκαετία του 90' σε τελικούς Σούπερ Καπ).

Άγιαξ-Φέγενορντ 2-0 (6', 7' Ντε Γιονγκ)