Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Επτάρα και τώρα... Άνφιλντ!

http://www.gazzetta.gr/media/k2/items/cache/6ad64e0fee0f25a47165e5f2536e87bb_L.jpg?1272204005?1272204005?1272204005Μόνο μία μέρα έμεινε μακριά από την κορυφή η Τσέλσι που διέσυρε με 7-0 την Στόουκ και πάει πλέον στο «Άνφιλντ» για τον μεγάλο... τελικό του πρωταθλήματος! Ζωντανή η Λίβερπουλ που καταδίκασε την Μπέρνλι, αφεντικό του Μπέρμιγχαμ η Βίλα. Η ήττα της Τότεναμ και η ισοπαλία της Σίτι έδιναν την δυνατότητα στην Λίβερπουλ να πλησιάσει την τέταρτη θέση, αρκεί να κέρδιζε στο «Τερφ Μουρ» την Μπέρνλι. Κάτι που έγινε με την καθοριστική παρουσία του Τζέραρντ που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των «κόκκινων» ανοίγοντας το δρόμο προς την νίκη. Στο 52', το σουτ του αρχηγού της Λίβερπουλ βρήκε στα σώματα αμυντικών και κατέληξε στα δίχτυα της Μπέρνλι, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο διεθνής μέσος από μακριά έκανε με πολύ όμορφο τρόπο το 2-0! Στο 74', ο Ακουιλάνι βρήκε τον Μάξι και αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή «κλείδωσε» τη νίκη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπάμπελ έπειτα από αντεπίθεση έγραψε το τελικό 4-0. Πλέον, η Λίβερπουλ μείωσε την διαφορά από την τέταρτη θέση στους δύο βαθμούς, έχει όμως και ένα ματς περισσότερο από ότι η Τότεναμ και η Σίτι. Από την μεριά της, η Μπέρνλι υποβιβάστηκε και μαθηματικά πληρώνοντας τον κάκιστο δεύτερο γύρο αλλά και την φυγή του προπονητή Κόιλ για την Μπόλτον.

Και πάλι αφεντικό η Βίλα!
Το ντέρμπι του Μπέρμιγχαμ ανάμεσα στην Άστον Βίλα και την ομώνυμη ομάδα αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα στα βρετανικά γήπεδα, με το μίσος να... ξεχειλίζει και από τις δύο πλευρές. Και φέτος, το... αφεντικό της πόλης αναδείχτηκε η Βίλα καθώς επικράτησε με 1-0 τόσο στον πρώτο όσο και στον δεύτερο γύρο, με αμφότερα τα γκολ μάλιστα να επιτυγχάνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο! Αυτή, μάλιστα, ήταν η έκτη σερί νίκη για την Βίλα απέναντι στην Μπέρμιγχαμ...

Παρότι ήταν σε κακή μέρα, οι γηπεδούχοι «χωριάτες» πήραν σήμερα μια σπουδαία νίκη που τους φέρνει πολύ κοντά στο όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ! Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μίλνερ με πέναλτι στο 83', σε μία φάση όπου οι παίκτες της Μπέρμιγχαμ διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς ο Καρ που έκανε το τάκλιν στον Αγκμπονλαχόρ φάνηκε να βρίσκει, έστω και ελάχιστα, την μπάλα πριν ρίξει κάτω τον φορ της Βίλα. Η μπάλα, όμως, δεν άλλαξε πορεία και έτσι ο Άτκινσον έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μίλνερ έστειλε την μπάλα ψηλά στο κέντρο της εστίας και οι «χωριάτες» κράτησαν το 1-0 μέχρι το τέλος!

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:
Σάββατο (24/04)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τότεναμ 3-1 (58' πεν, 85' πεν. Γκιγκς, 81' Νάνι - 70' Κινγκ)
Μπόλτον-Πόρτσμουθ 2-2 (26' Κλάσνιτς, 28' Ντέιβις - 54', 68' Ντιντάν)
Χαλ-Σάντερλαντ 0-1 (7' Μπεντ)
Γουέστ Χαμ-Γουίγκαν 3-2 (31' Ιλάν, 45' Κόβατς, 77' Πάρκερ - 4' αυτ. Σπέκτορ, 52' Ρογκαλέγκα)
Γουλβς-Μπλάκμπερν 1-1 (81' Μπλέικ - 28' Νέλσεν)
Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι 0-0