Παρασκευή 2 Απριλίου 2010

Europa League

http://www.gazzetta.gr/media/k2/items/cache/6bd9c427f911f1e690620012ae73bddb_L.jpg?1270145336?1270145336?1270145336Ο Μπάμπελ ήταν ο μοιραίος και ο Καρντόσο με δυο πέναλτι έδωσε στη Μπενφίκα πλεονέκτημα για τα ημιτελικά. Ολική ανατροπή με μπροστάρη τον Νιστελρόι το Αμβούργο και ο... τελικός ολοένα και πλησιάζει. Ανοιχτούς λογαριασμούς Βαλένθια και Ατλέτικο, ακάθεκτη η Φούλαμ!

Βαλένθια-Ατλέτικο Μ. 2-2 (67' Φερνάντες, 82' Βίγια-59' Φορλάν, 72' Λόπεζ)
Σε ένα ματς με εκπληκτικό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, στο πρώτο μέρος του ισπανικού εμφύλιου, με τους ροχιμπλάνκος να παίρνουν το πάνω χέρι για πρόκριση. Οι Μαδριλένοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 59' με τον Φορλάν, για να ισοφαρίσει στο 67' ο Φερνάντες. Στο 72' ο Λόπεζ έκανε το 1-2 για την Ατλέτικο με κοντινή κεφαλιά, η Βαλένθια πίεσε και είχε δύο δοκάρια, για να ισοφαρίσει τελικά στο 82' με κοντινό σουτ του Βίγια, μετά από γύρισμα από τα αριστερά.

Φούλαμ-Βόλφσμπουργκ 2-1 (59' Ζαμόρα, 63' Νταφ-89' Μάντλουνγκ)
Προβάδισμα πρόκρισης στους ημιτελικούς απέκτησε η Φούλαμ, με το 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ. Οι Λονδρέζοι, που έχουν εντυπωσιάσει με την ως τώρα πορεία τους, πήραν... παραμάζωμα την πρωταθλήτρια Γερμανίας μέσα σε ένα τετράλεπτο και σκόραραν δις. Ο Ζαμόρα άνοιξε το σκορ στο 59', ο Νταφ έκανε το 2-0 στο 63' και η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον είχε ξεκάθαρο προβάδισμα. Στο 89', όμως, ο Μάντλουνγκ μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους και τους έβαλε ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Αμβούργο-Σταντάρ Λιέγης 2-1 (42' πεν. Πέτριτς, 45' Φαν Νίστελροϊ - 31' Μποκανί)

Παρότι βρέθηκε να χάνει από το γκολ του Μποκανί στο 31ο λεπτό το Αμβούργο κατάφερε να πάρει το νικηφόρο αποτέλεσμα από την Σταντάρ Λιέγης. Οι Γερμανοί έκαναν το 1-1 μετά από πέναλτι του Πέτριτς στο 42ο λεπτό και το τελικό 2-1 με σκόρερ τον Φαν Νίστελροϊ. Έτσι οι Γερμανοί έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους.