Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου 2010

Ανετα στους "4" οι ΗΠΑ

Στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2010 προκρίθηκαν οι ΗΠΑ, επικρατώντας 89-79 της Ρωσίας στο κλειστό "Σινάν Ερντέμ" της Κωνσταντινούπολης. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Αμερικανών, οι οποίοι το Σάββατο θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αποψινού προημιτελικού Λιθουανία-Αργεντινή με στόχο την πρόκριση στον τελικό και το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά από 16 χρόνια (1994, Καναδάς), ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 33 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 15 με 5 ασίστ πρόσθεσε ο Τσόνσι Μπίλαπς και 12 ο Ράσελ Ουέστμπρουκ. Ο Λαμάρ Όντομ μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Η Ρωσία, που "έπεσε" αξιοπρεπώς, προβάλλοντας αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, θα αγωνιστεί απέναντι στον ηττημένο του ζευγαριού την Παρασκευή για τις θέσεις 5-8. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ο Σεργκέι Μπίκοφ με 17 πόντους. Ο Αντρέι Βορόντσεβιτς σημείωσε "νταμπλ νταμπλ" με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε συνεισφορά ο ΝΒΑερ Τιμοφέι Μοζγκόφ.

Οι Ρώσοι είχαν πολύ χρόνο να προετοιμαστούν για τον «νοκ άουτ» προημιτελικό με τις ΗΠΑ, κάτι που φάνηκε και στην πράξη με την απόδοση των παικτών του Μπλατ στο α' μέρος. Με ηγέτες τους Σεργκέι Μπίκοφ και Τιμοφέι Μοζγκόφ, η Ρωσία κοίταξε κατάματα την ομάδα-φαβορί για το χρυσό μετάλλιο (25-25 στο 10'), ενώ προηγήθηκε με 35-30 στο 16ο λεπτό. Ως τότε, ο Σιζέφσκι έβλεπε μόνο το μεγάλο αστέρι των Αμερικανών, Κέβιν Ντουράντ, να επωμίζεται το βάρος στο σκοράρισμα.

Ο Ιγκουοντάλα βρήκε τρόπο να "σπάσει" την άμυνα των Ρώσων, όμως, και με σερί 12-0, οι ΗΠΑ προσπέρασαν 42-35 στο 19' και 44-39 στο ημίχρονο. Μονόλογος της ομάδας του Μάικ Σιζέφσκι ήταν οι τελευταίες δύο περίοδοι. Χωρίς καν να πατήσουν γκάζι... απλά στο ρελαντί, ο Μπίλαπς με 8 πόντους στην 3η περίοδο έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του. Το 58-47 μετετράπη σε 65-50, απόρροια της πίεσης στην άμυνα από τις ΗΠΑ, και στο 30' ο ηλεκτρονικός πίνακας του νεόδμητου κλειστού "Σινάν Ερντέμ" έδειχνε 70-56. Το +18 (79-61) ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο 34ο λεπτό.

Οι ΗΠΑ δεν είχαν λόγο να τρέξουν και έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό τους να μειώσει σε 86-74, με λέι απ του Ζουκανένκο από ασίστ του Σεργκέι Μόνια. Το 5ο φάουλ του Κβοστόφ στον Ντουράντ, 1.55 πριν από τη λήξη, έδωσε την ευκαιρία στον πρώτο σκόρερ του ΝΒΑ να "γράψει" από τη γραμμή των βολών το 89-74, για να λήξει ο αγώνας με 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-39, 70-56, 89-79

ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι): Μπίλαπς 15 (4), Ντουράντ 33 (3), Ρόουζ 6, Ουέστμπρουκ 12 (1), Όντομ 6, Γκέι, Ιγκουοντάλα 6, Κάρι 2, Γκόρντον 6 (2), Λαβ, Τσάντλερ 3
ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 14 (2), Μπίκοφ 17 (2), Μόνια 5 (1), Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 13, Φριτζόν 2, Καούν 4, Ζουκανένκο 4, Πονκρασόφ 3, Κβοστόφ 8 (2)