Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου 2010

Ο Φέντερερ νίκησε τον Σόντερλινγκ και στα ημιτελικά συναντάει Τζόκοβιτς

Ο Ρότζερ Φέντερερ πήρε την «εκδίκησή» του από τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ για τον αποκλεισμό στο Ρολάν Γκαρός, που του στοίχισε τόσο την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Παρίσι αλλά και το Νο1 του κόσμου.Ο Ελβετός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να επικρατήσει τους Σουηδού χωρίς να χάσει σετ με 6-4, 6-4, 7-5, σε έναν αγώνα που κράτησε περίπου 2 ώρες, ενώ διεύρυνε το σερί του απέναντι στον αντίπαλό του σε 13-1!

Ο Φέντερερ θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του αμερικανικού Όπεν τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος δεν δυσκολεύτηκε καθόλου -πλην του πρώτου σετ- απέναντι στον Γάλλο Γκαέλ Μονφίς και νίκησε με 7-6(2), 6-1, 6-2 σε 2 ώρες και 24 λεπτά.

Στις γυναίκες, η Καρολίν Βοζνιάκι ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ντομίκα Τσιμπούλκοβα με 6-2, 7-5 και στη συνέχεια της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Βέρα Σβονάρεβα, που επίσης απέκλεισε την Κάια Κανέπι με 6-3, 7-5. Η νικήτρια αυτού του ζευγαριού θα βρει στο δρόμο της την Βίνους Γουίλιαμς ή την Κιμ Κλάιστερς στον τελικό του US Open.