Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου 2010

Τριάρες για Μπιλμπάο, Οσασούνα

Με δύο τριάρες άνοιξε η αυλαία της 4ης, εμβόλιμης, αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Primera Division. Η Μπιλμπάο επικράτησε της Μαγιόρκα (3-0) και η Οσασούνα της Ρεάλ Σοσιεδάδ (3-1). Εριξε... βόμβα στην Μαγιόρκα!

Με ένα μάλλον τυχερό γκολ προηγήθηκε η Αθλέτικ, καθώς ο δεξιός χαφ, Νταβίδ Λόπεθ συνέκλινε στο 44' και με το αριστερό έκανε σέντρα σουτ. Η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Αουάτε για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι Βάσκοι κλείδωσαν τη νίκη στο 62' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του κεντρικού αμυντικού, Σαν Χοσέ, στο 62' (2-0) μετά από χέρι του Νούνιες μέσα στην μεγάλη περιοχή. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με κοντινό σουτ ο 22χρονος μέσος, Ινίγκο Πέρεθ δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στη νίκη, η οποία ήταν η πρώτη για την ομάδα του Χοακίν Καπαρός στο «Σαν Μαμές» καθώς το πρώτο τρίποντο είχε έρθει στην έδρα της Ερκουλες (0-1).

Ανατροπή για Οσασούνα

Την πρώτη της νίκη για φέτος πέτυχε η Οσασούνα, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 3-1 στο «Ρέινο ντε Ναβάρα». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το δεύτερο γκολ του Ραούλ Ταμούδο στο πρωτάθλημα, με τον έμπειρο επιθετικό να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 0-1 στο 16'. Η απάντηση για την ομάδα του Χοσέ Αντόνιο Καμάτσο ήρθε επίσης από έναν επιθετικό ο οποίος έχει φάει με το κουτάλι τα γήπεδα της Primera Division, καθώς μετά από πλάγιο άουτ, ο Βάλτερ Παντιάνι με κεφαλιά στο 38' έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Στο 42' ήρθε το 2-1 για την Οσασούνα, με τον Καμούνιας να εκμεταλλεύεται την πάσα του Χουανφράν, ενώ στην επανάληψη την επικράτησή της σφράγισε με κεφαλιά ο Αράνδα στο 74' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σοριάνο. Από την άλλη, οι Βάσκοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα μετά το 1-2 από την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Ανοέτα».