Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011

Πήρε το ντέρμπι η Μαρσέιγ!

Σε ένα παραδοσιακό γαλλικό ντέρμπι, η Μαρσέιγ επικράτησε της μεγάλης αντιπάλου, Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1 και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας, ελπίζοντας ακόμα στην κατάκτηση του τίτλου.

Ο Γκάμπριελ Χάιντσε άνοιξε το σκορ μόλις στο 19ο λεπτό, δίνοντας το σύνθημα για πανηγύρια στις εξέδρες, τα οποία σώπασαν εννέα λεπτά αργότερα και μετά το γκολ του Σαντόμ. Το ματς είχε πάρει άγρια ομορφιά, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να σκοράρουν πριν την ανάπαυλα με τέρμα του Αγιού, ο οποίος διανύει περίοδο φόρμας.

Στην επανάληψη, οι Μασσαλοί πρόσεξαν τα μετόπισθεν, την ώρα που οι Παριζιάνοι δεν έδειξαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην 5η θέση της βαθμολογίας και να θέτουν πλέον στόχο την τριάδα…