Τετάρτη 11 Απριλίου 2012

Τεσσάρα και… περιμένει η Μπαρτσελόνα!!

Τεσσάρα και… περιμένει η Μπαρτσελόνα!
Εδώ κοτζάμ -10 πάει να γυρίσει, στη Χετάφε θα κολλούσε;

Η Μπαρτσελόνα καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες (4-0) την ομάδα της Μαδρίτης, μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τη Ρεάλ και περιμένει πλέον το μεγάλο ντέρμπι της «βασίλισσας» με την Ατλέτικο για να δει αν θα φέρει σε απόσταση βολής τη διαφορά της απ’ αυτή.

Αφότου το γρήγορο γκολ του Σάντσες στο 13’ την απάλλαξε από το (όποιο) άγχος και διαμαρτυρήθηκε για άλλο ένα του Τσάβι που δεν μέτρησε στο 17’ (η μπάλα φάνηκε να περνάει τη γραμμή πριν διώξει ο αμυντικός), η Μπαρτσελόνα τελείωσε ουσιαστικά τη σεμνή τελετή από το ημίχρονο με τον υπέροχο συνδυασμό Ινιέστα-Μέσι και το άψογο πλασέ του Αργεντινού.

Δεν της χρειάστηκαν, δε, περισσότερα από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να σκοράρει άλλες δυο φορές (κεφαλιές από Σάντσες και Πέδρο στο 73’ και το 75’ αντίστοιχα) και να ολοκληρώσει… με στιλ την απόπειρα να αγχώσει -κι άλλο- τη Ρεάλ.

Σταμάτησε στα έντεκα

Πάνω στην ώρα σταμάτησε να… τρώει γκολ η Οσασούνα!

Μετά τις δυο «κατραπακιές» από Ρεάλ και Ράγιο Βαγιεκάνο (μια πεντάρα και μια εξάρα αντίστοιχα) η ομάδα της Παμπλόνας συνήλθε στο ντέρμπι με την Εσπανιόλ και με το τελικό 2-0 όχι μόνο αναπνέει, αλλά εισπνέει και ευρωπαϊκό «αέρα».

Τα γκολ του Γκαρσία (53’, 69’) αλλά και οι δυο αποβολές των Καταλανών (Κουτίνιο στο 54’ και Φορλίν στο 82’) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη και να παραμείνουν στην πρώτη εξάδα ανεξαρτήτως του τι θα κάνει αύριο η Ατλέτικο με τη Ρεάλ.

Osasuna 2 Espanyol 0  All goals - GoloFan.com από Hamza_Artin

Λίγο ενδιαφέρει, δε, και τις Σοσιεδάδ και Μπέτις τι θα γίνει στα ματς των ομάδων που μάχονται για τη σωτηρία, αφού με το 1-1 που έφεραν στο «Ανοέτα» διατήρησαν (τουλάχιστον προς το παρόν) απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Real Sociedad Vs Betis 1-1, 2012 (Liga BBVA) από red_wing_21