Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

Του έκοψε τη φόρα!!

Τι κι προερχόταν από δύο ήττες από τους αιώνιους; Το Ρέθυμνο δεν… μάσησε απέναντι στον Πανελευσινιακό και τον νίκησε στο «σπίτι» του 80-70 κόβοντάς του τη φόρα που είχε αποκτήσει.

Του έκοψε τη φόρα!
Τι κι προερχόταν από δύο ήττες από τους αιώνιους; Το Ρέθυμνο δεν… μάσησε απέναντι στον Πανελευσινιακό και τον νίκησε στο «σπίτι» του 80-70 κόβοντάς του τη φόρα που είχε αποκτήσει από τα δύο σερί καλά αποτελέσματα που προερχόταν.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κάουνσιλ ο οποίος με 22 πόντους έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην τελική επικράτηση της ομάδας του. Εξίσου σημαντική ήταν και η παρουσία του Κράβιτς, ειδικά με την βοήθειά του στα ριμπάουντ.

Σκόραρε δέκα πόντους και μάζεψε άλλα τόσα «σκουπίδια» τα οποία όμως αποδείχθηκαν πολύ σημαντικά για την εξέλιξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να δείξουν τις προθέσεις τους. Προηγήθηκαν μέχρι και με 13 πόντους διαφορά (19-6)
στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το ξεκίνημα αυτό οι παίκτες του Ρεθύμνου κατάφεραν να το υπερασπιστούν στις επόμενες περιόδους, παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν.

Ενδεικτικό το γεγονός ότι το μεμονωμένο σκορ των δύο δεκαλέπτων ήταν ισόπαλο 22-22 και 18-18.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-41, 52-63, 70-80

Πανελευσινιακός: Αθανασούλας 12, Τζόνσον 12, Ρόμπινσον 11, Ιωάννου 9, Καλές 9, Δορκοφίκης 6, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 3, Μάρκοβιτς 3, Μάρεϊ 1.

Ρέθυμνο: Κάουνσιλ 22, Κράβιτς 10 (10 ριμπ.), Σίμσον 10, Κούμπουρας 9, Σίνης 9, Άλεν 6, Καλαμπόκης 5, Αλίχοτζιτς 2.