Σάββατο 11 Ιουλίου 2015

Και τώρα… τρέχει η Εθνική Νέων!

Η Εθνική ομάδα Νέων γνώρισε την ήττα με 80-62 από τη Σερβία, στο τελευταίο της ματς της πρώτης φάσης του Ευρωμπάσκετ. Μόνο στόχος η αποφυγή του υποβιβασμού για το σύνολο του Μάνου Μανουσέλη!

Και τώρα… τρέχει η Εθνική Νέων
Ανώδυνη ήττα, αλλά τώρα έχει… άγχος! Με ήττα (80-62) από τη Σερβία ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα Νέων την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ και πλέον θα δώσει αγώνες κατάταξης προκειμένου να αποτρέψει τον υποβιβασμό της στη δεύτερη κατηγορία.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι Λιάπης και Χριστοδούλου με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Τσαλμπούρη να προσθέτει άλλους 9. Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάγκορατς με 18 πόντους.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο, η Σερβία φρόντισε να επιβάλει το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το +8 (26-34). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κυνηγούσε» συνεχώς στο σκορ, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι να έρχεται η ήττα με το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-34, 43-53, 62-80

Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης, Λιάπης 16, Κώττας 6, Χριστοδούλου 14, Πουλιανίτης 1, Χατζηνικόλας 7, Θεοδώρου 3, Τσαλμπούρης 9, Μπιλλής, Σταμάτης 4, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 2

Σερβία: Ρέμπιτς 12, Ζάγκορατς 18, Γκούντουριτς 8, Ρακίτσεβιτς, Άπιτς, Μπάμποβιτς 3, Γιάραμαζ 12, Νταβίντοβατς 2, Μπούρσατς 6, Καπλάνοβιτς 11, Σάλιτς 8, Τέιτς