Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Μέχρι τελικής… πτώσης Ρωσία και Σουηδία!!

Στο τελευταίο ματς θα κριθεί το απευθείας εισιτήριο για το Euro ανάμεσα σε Ρωσία και Σουηδία, καθώς νίκησαν Μολδαβία (2-1) και Λιχτενστάιν (2-0) αντίστοιχα. Χαλάστρα (3-2) της Αυστρίας στο Μαυροβούνιο

Μέχρι τελικής… πτώσης Ρωσία και Σουηδία!
Θα χυθεί… αίμα στο τέλος!

Ρωσία και Σουηδία προχώρησαν με νίκες στα προκριματικά κόντρα σε Μολδαβία (2-1) και Λιχτενστάιν (2-0) αντίστοιχα, με αποτέλεσμα η διαφορά των δύο βαθμών που έχουν να παραμένει και έτσι το «εισιτήριο» για την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Euro να κρίνεται την τελευταία αγωνιστική!

Βασικοί ξεκίνησαν οι Μάρκους Μπεργκ (αλλαγή στο 62') και Τζίμι Ντουρμάζ (αλλαγή στο 69') για τους Σκανδιναβούς, με τους παίκτες των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού να συνδυάζονται στο γκολ που πέτυχε ο πρώτος και άνοιξε το σκορ στο 18'. Στο 40' έχασε πέναλτι ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ωστόσο πήρε τη… ρεβάνς του στο 55' κάνοντας το 2-0.

inner

Με αρκετό άγχος ήρθε η νίκη για την ομάδα του Λεονίντ Σλούτσκι, όπου το πρώτο ημίχρονο δεν είχε σκορ (0-0). Στο δεύτερο μέρος, οι Ρώσοι ανέβασαν τις στροφές τους και μέσα σε ένα 20λεπτο (58' και 78') κατάφεραν να πάρουν πολύ σημαντικό προβάδισμα, με τους Μολδαβούς απλά να διαμορφώνουν το τελικό 2-1 στο 85'.

Από ‘κει και πέρα, με το τέρμα του Σάμπιτζερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η αδιάφορη –γιατί έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση- Αυστρία νίκησε 3-2 μέσα το Μαυροβούνιο, με αποτέλεσμα να μην έχει πλέον ούτε μαθηματικές ελπίδες για τα μπαράζ και να μένει οριστικά εκτός! Σε ένα παιχνίδι, μάλιστα, που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, ενώ στο 87' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μίρκο Βούτσινιτς.