Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Δεν θα έχανε από… έναν!!

Παίζοντας καλό μπάσκετ και έχοντας μοναδική απειλή από πλευράς Απόλλωνα τον Μέιερ, το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα της Basket League, νικώντας 87-73 τους πατρινούς.

Δεν θα έχανε από… έναν
Μία πρώτη γεύση από τις πολύ μεγάλες δυνατότητες που έχει ως ομάδα και φέτος έδειξε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Οι κρητικοί, επικράτησαν 87-73 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», έχοντας κορυφαίους τους Σάφτενααρ, Γιαννόπουλο και Κλουφ και γενικότερα πολλές βοήθειες απ’ όλους όσοι αγωνίστηκαν.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν στα ίσια για δεκαπέντε λεπτά, αλλά τους κόστισαν τα πολλά λάθη και η… μοναξιά του φοβερού και τρομερού Μέιερ στο σκοράρισμα.

Πόντο-πόντο πήγαιναν στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες 12-11 (στο 7΄) με τους Κλουφ και Μέιερ να σκοράρουν για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Οι κρητικοί πήραν προβάδισμα 27-24 στο 13΄ έχοντας βοήθειες και από τον Χάροου, ενώ με τον Γιαννόπουλο να είναι «καυτός» έξω από τα 6.75 (3/3), έφτασαν τη διαφορά στους πέντε (32-27 στο 16΄) και στους οκτώ στο τέλος του ημιχρόνου (41-33). Οι πατρινοί ανανέωναν επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ, όμως τα πολλά λάθη που έκαναν και η… μοναξιά του καταπληκτικού Μέιερ στο σκοράρισμα, δεν τους επέτρεπαν να πάρουν προβάδισμα. Σε συνδυασμό με την πιο προσεκτική, όσο περνούσε η ώρα, άμυνα του Ρεθύμνου, δεν έβρισκαν πλέον διαδρόμους για το καλάθι.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα οκτώ πόντων (52-44 στο 26΄) με τον Σάφτενααρ να έχει πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και τον Απόλλωνα να συνεχίζει να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Σκουρτόπουλος έπαιρνε πράγματα στο παιχνίδι απ’ όλους τους παίκτες του (πολύ καλός ο Καμπερίδης), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν μονοδιάστατα και με μοναδική πηγή κινδύνων τον Μέιερ.

Το Ρέθυμνο έφτασε τη διαφορά στους 12 πόντους (69-57) οκτώ λεπτά πριν το φινάλε και ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση, όμως ο Απόλλωνας έκανε σε εκείνο το σημείο τη τελευταία προσπάθεια. Με τους Παχλμπλάντ και Ντάνκαν, να κάνουν αισθητή τη παρουσία τους, οι πατρινοί έτρεξαν ένα επί μέρους 15-6 και μείωσαν σε 75-72, με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Ακολούθησε ένα προσωπικό 5-0 σερί του Ρέλφορντ σε ένα λεπτό για το 80-72, με αποτέλεσμα ο νικητής να κριθεί οριστικά με το τελικό 87-73…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 64-55, 87-73.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 14 (2), Σάφτενααρ 18 (1), Γιαννόπουλος 13 (3), Κορόλεφ 7, Ρέλφορντ 9 (1), Σχίζας 6, Χάροου 10, Κουκ, Θεοδωρίδης, Καμπερίδης 10 (1).
Απόλλων Πατρών (Παπαχατζής): Αθανασούλας 5 (1), Παχλμπλάντ 11 (1), Ντάνκαν 10 (1), Μέιερ 31 (5), Γουντς 2, Αργυρόπουλος 7, Πελεκούδας, Νηφόρας 4, Πέρι 3. *Πηγή: sport-fm.gr*