Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Φύγετε από τη μέση!!

Φύγετε από τη μέση!

Με τρένο που απειλεί να πατήσει όλα τα ρεκόρ συνέχισαν να μοιάζουν οι Γουόριορς! Οι πρωταθλητές κατάπιαν (και) τους Κινγκς και ξεχείλωσαν το σερί τους στο 18-0. Μόνος του «καθάρισε» ο ΛεΜπρον.

Να περάσει ο επόμενος! Συνεχίζοντας το… βιολί τους, οι Γουόριορς έδωσαν νέα παράσταση κι έβγαλαν από τη μέση έναν ακόμα αντίπαλό τους στο NBA.

Με τον Ντρέιμοντ Γκριν να κάνει δεύτερο triple-double (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και χωρίς καν να φορτσάρει ο Κάρι (που είχε 19 πόντους), το Γκόλντεν Στέιτ καθάρισε 120-101 τους Κινγκς κι επέκτεινε στο 18-0 το σερί του.

Παρά τη νέα καλή εμφάνιση του Κουφού (14 πόντοι, 7/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 23 λεπτά), η ομάδα του Σακραμέντο δεν μπόρεσε να καλύψει και πάλι το μεγάλο κενό του ΝτεΜάρκους Κάζινς και βλέποντας να… ξεφυτρώνουν απέναντί της νέοι ήρωες όπως ο Ρας (16 πόντοι σε 19 λεπτά) φυσιολογικά έγινε κι εκείνη θύμα των πρωταθλητών.

Την ίδια ώρα, θύματα του ΛεΜπρον Τζέιμς έπεφταν οι Μπρούκλιν Νετς. Ο «βασιλιάς» πήρε πάνω του το παιχνίδι στο Κλίβελαντ και με γεμάτη εμφάνιση (26 πόντοι, με 10/22 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 36 λεπτά) και το νικητήριο σουτ στο τέλος, οδήγησε στη νίκη με 90-88.

Αντίθετα, με άνεση καθάρισαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς απέναντι στους Χοκς. Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Λέοναρντ (22 πόντοι) και συνδυάζοντας παράλληλα και το γνώριμο rotation του Πόποβιτς τα «σπιρούνια» επικράτησαν 108-88 και γιόρτασαν την 700η (!) νίκη των Πάρκερ-Ντάνκαν ως δίδυμο.

Κατά τ’ άλλα, μεγάλη ανατροπή πραγματοποίησαν οι Ράπτορς, που έχαναν με οκτώ πόντους τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με τους Ουίζαρντς, αλλά χάρη σε δυο χαμένες βολές του Γουόλ και τρίποντο του Τζόζεφ στα τρία δευτερόλεπτα έφυγαν με μεγάλη νίκη από την Ουάσινγκτον (84-82).

Στο Ντάλας έλαμψαν οι Γουίλιαμς (22 πόντοι) και Πατσούλια (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και με τον Νοβίτσκι να σιγοντάρει, επέτρεψαν στους Μάβερικς να προσπεράσουν με 92-81 το εμπόδιο των Νάγκετς (για τους οποίους έπαιξε 2:26 ο Παπανικολάου, με 2/2 βολές).

Τέλος, η φοβερή εμφάνιση του Αντόνιο Ντέιβις (36 πόντοι, 12/16 δίποντα, 12/15 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 44 λεπτά) δεν ήταν αρκετή για ν’ αποφύγουν οι Πέλικανς την ήττα (101-87) στη Γιούτα. Όσο για τους Λέικερς, είχαν σε σχετικά καλή μέρα τον Κόμπε Μπράιαντ (21 πόντοι, με 7/20 σουτ, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 34 λεπτά), αλλά έχασαν άνετα 108-96 από τους Μπλέιζερς, που διέθεταν το φονικό δίδυμο των Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ (29 και 28 πόντους αντίστοιχα).