Τρίτη 9 Ιουνίου 2009

Μπάσκετ "Αυτοκτόνησε" η Ελλάδα

Φάση από τον αγώνα της Εθνικής με την Πολωνία Η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα με 62-60 στην δεύτερη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ Γυναικών που διεξάγεται στην Πολωνία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει την δεύτερή του νίκη, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά "αυτοκτόνησε" και εν τέλει ηττήθηκε με καλάθι στο τέλος.

Το νικητήριο δίποντο για τις Πολωνές πέτυχε η Λετσεγιέφσκα δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Η Ελλάδα προηγούνταν με πέντε πόντους (60-55) δύο λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη, καθώς τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα έκαναν συνεχόμενα λάθη

Οι πόντοι της Ελλάδας: Καλέντζου 4, Δημητράκου 8, Χατζηνικολάου 3, Καλτσίδου 10, Μάλτση 21, Παπαμιχαήλ 7, Λύμουρα, Σωτηρίου 5, Κοσμά, Ζικυρίδου, Βλάχου