Σάββατο 4 Ιουλίου 2009

5η θέση η Ελλάδα στους Μεσογειακούς

Την 5η θέση κατέκτησε η Ελλάδα στο ποδοσφαιρικό τουρνουά των Μεσογειακών Αγώνων, επικρατώντας με 6-5 της Τουρκίας στην διαδικασία των πέναλτι.
Οι αντίπαλοί μας άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Σιμσέκ, ενώ οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια ισοφάρισαν σε 1-1 στο 62' με τον Μπαρμπούδη, κι ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Τσεκ των τούρκων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το 90λεπτο και η ημίωρη παράταση έληξαν με το ίδιο σκορ και έτσι η νίκη κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί η ομάδα μας είχε μόνο ένα άστοχο πέναλτι με τον Παυλή, ενώ η Τουρκία είχε δύο με τους Κεσιμάλ και Μπασντάς.

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Μπαμπανιώτης, Σκόνδρας (46' Παυλής), Μπουτζίκος, Μπέρτος, Κάτσικας, Μπαρμπούδης, Παληγιώργος, Σοϊλέδης (82' Νικλητσιώτης), Αργυρόπουλος, Γιάννου (46' Ταχτσίδης), Ψιάνος.