Παρασκευή 10 Ιουλίου 2009

Φουλ για τελικό!

vlassopoulos1.jpgΜια... «ανάσα» από το μετάλλιο είναι πλέον η εθνική Εφήβων, καθώς επιβλήθηκε της Αργεντινής με 86-60 στα προημιτελικά της του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος U-19, που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας. Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης (20π.), με τον αντίπαλό του στον ημιτελικό του Σαββάτου (9.15π.μ) να είναι η Αυστραλία, που επικράτησε της Γαλλίας με 79-73.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον αντίπαλο της, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ, από το πρώτο δεκάλεπτο (25-17). Η απόδοση της εθνικής μας στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αντίστοιχη, με το ημίχρονο να κλείνει με το 41-32. Η συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε ουσιαστικά παράσταση για έναν... ρόλο, αφού οι διεθνείς αύξησαν την διαφορά, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με το 59-42 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +32, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με το τελικό 86-60.

Κορυφαίος για την εθνική ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης με 20 πόντους και πλέον η εθνική Εφήβων περιμένει την Αυστραλία στον ημιτελικό, με στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διουργάνωσης, στην οποία οι πρωταθλητές Ευρώπης φιλοδοξούν να επαναλάβουν την αντίστοιχη επιτυχία του 1995 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-32, 59-42, 86-60.

Ελλάδα: Παπαντωνίου 3π., 5 ασίστ, Μάντζαρης 7π. (1) 4 ασίστ, 4 ριμπ., Παπανικολάου 17π., 3 ριμπ., 2 τάπες, Γεωργάκης 11π., 6 ριμπ., Σλούκας 5π. (1), Γιάνκοβιτς 9π. (2), Παππάς 10π., 5 ριμπ., 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, Κασελάκης 20π. (3), 8 ριμπ., 3 τάπες, 2 ασίστ, Κατσίβελης 2π., Αγγελόπουλος 2π., Καραθανάσης.

Αργεντινή: Γκέινορ 5, Φερνάντες 4, Γκλίνμπεργκ 4, Κορτές 7 (2), Νόσενταλ 9, Ορλιέτι 2, Γκονζάλες 6, Ραμίρες Μπάριος 10, Λαπροβιτόλα 5 (1), Ράσιο 8, Λαντόνι.