Τετάρτη 29 Ιουλίου 2009

Σκόραρε ο Κ. Ρονάλντο σε φιλικό

Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της νέας του ομάδας, Ρεάλ Μαδρίτης, πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, στην φιλική νίκη με 4-2 επί της Λίγκα ντε Κίτο, στο πλαίσιο του τουρνουά "Peace Cup".
Ο πορτογάλος άσος, στο τρίτο του παιχνίδι με την "Βασίλισσα", σκόραρε με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, από τον αμυντικό της ομάδας του Εκουαδόρ, Νορμπέρτο Αραούχο.

Ο Ρονάλντο συμμετείχε και στο δεύτερο γκολ των "μερένχες", καθώς μετά από δικό του σουτ και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα, ο Γκρανέρο έκανε το 2-0. Στο 68` ο Ενρίκε Βέρα μείωσε σε 1-2 για την Λίγκα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κριστόφ Μέτζελντερ έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ρεάλ, μετά από κόρνερ του Γκρανέρο.

Στο 87`, ο Βέρα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μείωσε σε 2-3 για την Λίγκα ντε Κίτο, ενώ το τελικό 4-2 έγραψε ο Αλβάρο Νεγκρέδο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά της Παρασκευής (31/7) την Γιουβέντους, ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή (2/8).