Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2009

Άδικη ήττα στο ΟΑΚΑ για τον Άρη 2-1

Η πολύ καλή παρουσία του Άρη στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν έφερε «καρπούς» έναν ή τρεις βαθμούς. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με το γκολ του Γκιάρο, με τον Αμπρέου με αυτογκόλ να κάνει το 1-1. Ο Ουρουγουανός πάντως είχε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει για τον Άρη νωρίτερα και χαρακτηρίστηκε ως «μοιραίος» για τον Άρη. Στο δεύτερο μέρος οι «κιτρινόμαυρη» ήταν ακόμη πιο επιθετικοί χάνοντας ευκαιρίες για το 1-2. Παρ’ όλα αυτά ο Κατσουράνης στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στο 90′ πάντως ο διαιτητής Ντάκος από την Ξάνθη δεν έδωσε καθαρό πέναλτι υπέρ του Άρη σε σπρώξιμο του Σαριέγκι στον Κάμπορα.

2′ Κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα περνά άουτ

10′ Διπλή σωτήρια επέμβαση του Σηφάκη στο σουτ του Νίνη αρχική, αλλά και στην επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Σαλπιγγίδη στη συνέχεια

12′ Ο Κόκε βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή του Παναθηναϊκού, σουτάρει, όμως η μπάλα κοντράρει την τελευταία στιγμή σε αμυντικό των γηπεδούχων

27′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Αράνο να βγάζει ολομόναχο τον Αμπρέου με τον Τζόρβα, ο Ουρουγουανός καθυστερί χαρακτηριστικά και τον προλαβαίνει o Σαριέγκι διώχνοντας σε κόρνερ. Εκτελέστηκε από τον Γκρατσιάν, κεφαλιά του Αμπρέου, μπλοκάρει ο Τζόρβας

36′ ΓΚΟΛ (0-1): Φάουλ του Γκρατσιάν για τον Φλάβιο που «γεμίζει» στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Αμπρέου που είναι οφσάιντ αφήνει έξυπνα τη μπάλα για τον Νασούτι που με κεφαλιά «τροφοδοτεί» ουσιαστικά τον Γκιάρο που από κοντά κάνει το 0-1 για τους «κίτρινους» μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

43′ ΓΚΟΛ (1-1) Εκτέλεση φάουλ του Λέτο από πολύ πλάγια και δεξιά με σέντρα στην περιοχή του Άρη, με τον Αμπρέου στην προσπάθειά του να απομακρύνει με κεφαλιά, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

50′ Καλή ευκαιρία για τον Άρη, με τον Νασούτι να επιχειρεί προβολή μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Τζόρβα

52′ Εξαιρετική κάθετη πάσα του Φλάβιο για τον Αμπρέου στα δεξιά, ο Ουρουγουανός σουτάρει με δύναμη, αλλά η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων

54′ Μεταβίβαση του Κατσουράνη για τον Σαλπιγγίδη στα δεξιά, ο τελευταίος σουτάρει στην εστία του Άρη, όμως ο Σηφάκης αποκρούει

68′ Μακρινό σουτ του Κατσουράνη, η μπάλα κοντράρει και ο Σηφάκης διώχνει σε κόρνερ

78′ Ο Καραγκούνης βρίσκει δεξιά τον Σαλπιγγίδη που βγάζει παράλληλη μπαλιά για τον Σισέ, με τον Γάλλο όμως να μην καταφέρνει να πλασάρει από κοντά

83′ ΓΚΟΛ (2-1): Ολιγορία στην άμυνα του Άρη, με τον Σαλπιγγίδη να αποφεύγει τον Αράνο από δεξιά και να βγάζει παράλληλη μπαλιά στην «καρδιά» της «κιτρινόμαυρης» άμυνας, όπου ο Κατσουράνης με κοντινό πλασέ κάνει το 2-1

90′ Ο Ντάκος αρνείται καταφανέστατο πέναλτι του Σαριέγκι που με το χέρι εκτρέπει από την πορεία του τον Κάμπορα!

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)
Βοηθοί: Παπαχαραλάμπους (Αθηνών), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Μαρίνος (28′ Βύντρα), Δάρλας (6′ Σπυρόπουλος, 72′ Καραγκούνης), Σαριέγκι, Μπίαρσμιρ, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Νίνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ

Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Φλάβιο, Φερνάντες, Ναφτί (33′ Ρόβας), Γκρατσιάν (85′ Χαβίτο), Κόκε, Αμπρέου (64′ Κάμπορα)Πηγη Μετροσπορ