Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2009

Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Σκόντα Ξάνθη

Οι φίλαθλοι της Σκόντα Ξάνθης Ένα γκολ του Στρμπα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στάθηκε αρκετό για να χαρίσει στη Σκόντα Ξάνθη την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα (1-0). Ο Πανθρακικός, που παραμένει χωρίς βαθμό, πάλεψε το ματς στα Πηγάδια και είχε δύο δοκάρια. Αποβλήθηκε στο 79' ο Κωστούλας.

Oι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μισάωρο χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Ρόκα. Ο Πανθρακικός στο διάστημα εκείνο κρατούσε παθητική στάση όμως όταν αποφάσισε να βγει μπροστά έγινε πολύ επικίνδυνος.

Στο 38', ο Ολίσε με κεραυνό έξω από την περιοχή, ανάγκασε τον Γκσπούρνινγκ σε εντυπωσιακή επέμβαση και ένα λεπτό αργότερα ο Ντιαλό σπατάλησε μοναδική ευκαιρία, σουτάροντας άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ετσι φτάσαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όπου ο... άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου αποδείχτηκε πολύ σκληρός για την ομάδα του Καρτιέ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Στρμπα με ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Λουτσιάνο από αριστερά, έβαλε τη Σκόντα σε θέση οδηγού, ολοκληρώνοντας με επιτυχία ένα ημίχρονο, όπου η ομάδα του δεν είχε καλή απόδοση.

Στο δεύτερο μέρος, το θέαμα σαφώς και βελτιώθηκε και αυτό γιατί ο Πανθρακικός προσπάθησε να αυξήσει την πίεση του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν ανοιχτούς χώρους στην κόντρα και να δημιουργήσουν και εκείνοι τις δικές τους προϋποθέσεις για ένα δεύτερο τέρμα.

Στο 55', ο Αργυρίου παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά ευτυχώς για αυτόν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αλλά στα... δοκάρια καθώς με ωραία κεφαλιά ο Ντιαλό "σημάδεψε" το οριζόντιο.

Με... δοκάρι ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση για τον Πανθρακικό -από το 79' έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Κωστούλα- όταν ο πολύ δραστήριος Καζάκης σηκώθηκε ψηλότερα από όλους πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα βρήκε πρώτα το χέρι του εντυπωσιακού για ακόμη ένα ματς, Γκσπούρνινγκ και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι, σε μια φάση όπου η ομάδα του Καρτιέ δεν είχε την τύχη με το μέρος της.

Ηταν η πρώτη νίκη για τη Ξάνθη στο φετινό πρωτάθλημα ενώ για τον Πανθρακικό, που πάντως έχει παλέψει όλα τα παιχνίδια, ήταν η 4η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε
5' Επικίνδυνο γύρισμα του Πόι από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, άουτ
8' Σουτ του Κουκιέλκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Ρόκα
14' Δυνατό σουτ του Οράκ έξω από την περιοχή, ο Γκσπούρνινγκ διώχνει με γροθιές
25' Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια υπεροχή
27' Φάουλ του Λουτσιάνο από πλάγια θέση δεξιά, έδιωξε με τις γροθιές ο Ρόκα
32' Σέντρα του Ντιαλό από δεξιά, κεφαλιά του Καζάκη, η μπάλα εύκολα στα χέρια του Γκσπούρνινγκ
36' Γυριστό σουτ του Κωστούλα από τη γωνία της μικρής περιοχής, άουτ
37' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Παπαδημητρίου
38' Κεραυνός του Ολίσε με το εξωτερικό έξω από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά ο Γκσπούρνινγκ
39' Σουτ του Ντιαλό από πλεονεκτική θέση, άουτ. Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους
41' Σουτ του Στρμπα έξω από την περιοχή, άουτ
45+ 1-0 ΓΚΟΟΟΛΚόρνερ του Λουτσιάνο από αριστερά, κεφαλιά του Στρμπα, η μπάλα στα δίχτυα!

46' Πλασέ του Λουτσιάνο από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά λίγο πλάγια, μπλόκαρε ο Ρόκα
55' Σέντρα του Παπαδημητρίου από δεξιά, άσχημη έξοδος του Ρόκα, ο Αργυρίου έβαλε και αυτός άσχημα το σώμα όμως για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
57' ΑΛΛΑΓΗO Mπουβάλ στη θέση του Οράκ και ο Μίτου στη θέση του Μαρσέλο Γκοϊανίρα
60' Σουτ του Μπουβάλ έξω από την περιοχή, άουτ
63' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Ολίσε για μαρκάρισμα στον Βακουφτσή
64' Φαλτσαριστό σουτ του Παπαδημητρίου έξω από την περιοχή, άουτ
65' Κόρνερ από αριστερά του Ολίσε, κεφαλιά του Ντιαλό η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι αγγίζουν την ισοφάριση
70' Σουτ του Ντιαλό έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
71' ΑΛΛΑΓΗΟ Καπετάνος στη θέση του Ρομπέρ
73' ΑΛΛΑΓΗΟ Σουάνης στη θέση του Βακουφτσή
75' Φάουλ του Κλεμάν από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ
76' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Πόι για τράβηγμα στον Αργυρίου
77' Σέντρα σουτ του Καπετάνου στην κίνηση, ο Καζάκης έβαλε το κεφάλι του όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι
78' Ο Σουάνης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως είχε προηγηθεί φάουλ πάνω στον Ρόκα και έτσι το τέρμα σωστά ακυρώθηκε
79' κόκκινη κάρταΑποβολή του Κωστούλα για τράβηγμα πάνω στον Καπετάνο
80' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑKάρτα στον Μπαχαρίδη
80' Φάουλ του Κλεμάν, μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ
81' ΑΛΛΑΓΗΟ Φλίσκας στη θέση του Λουτσιάνο
82' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Κλεμάν για μαρκάρισμα πάνω στον Κιντάνα
90' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Τζόκιτς για δυνατό μαρκάρισμα στον Κιντάνα
90+ Σέντρα του Ολίσε από αριστερά, ο Καζάκης σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, όμως η κεφαλιά βρήκε πρώτα το χέρι του Γκσπούρνινγκ, που εκτινάχθηκε και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι